Aktualności
Życie akademickie
26 Listopada
Fot. Jan Zych
Opublikowano: 2021-11-26

Na Politechnice Krakowskiej powstało laboratorium Internetu Rzeczy

Nowocześnie wyposażone laboratorium dydaktyczne, ufundowane przez firmę GlobalLogic, otwarto na Politechnice Krakowskiej. Służyć będzie studentom do zdobywania praktycznej wiedzy i umiejętności z obszaru Internet of Things.

Zapotrzebowane rynku pracy na specjalistów, którzy będą umieli tworzyć i obsługiwać inteligentne systemy i urządzenia jest ogromne. Nic dziwnego, wszak rola nowych technologii rośnie na całym świecie, a ich dynamiczny rozwój ma wpływ nie tylko na przemysł i gospodarkę, lecz przede wszystkim na codzienne życie ludzi.

Przyszłość dzieje się tu i teraz. Technologie Internetu Rzeczy (IoT) stały się nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości. Mamy je w domach, są w fabrykach, na ulicach miast. Na nich opierają się inteligentne systemy automatyki domowej i przemysłowej, układy do zarządzania bezpieczeństwem czy systemami transportu. Podejmując współpracę z firmą GlobalLogic zapewniamy naszym studentom dostęp do nowoczesnego sprzętu i unikatowej wiedzy, czerpanej od praktyków branży IoT – mówi prof. Dariusz Bogdał, prorektor Politechniki Krakowskiej ds. nauki.

GlobalLogic, firma technologiczna z główną siedzibą w Dolinie Krzemowej, stworzyła dla studentów PK laboratorium Internetu Rzeczy o wartości 100 tys. zł. W nowocześnie zaaranżowanym i wyposażonym wnętrzu znajdują się stanowiska komputerowe ze specjalistycznym sprzętem: monitorami, laptopami i zestawami mikrokontrolerów (Embedded Kits), służącymi do programowania systemów wbudowanych o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Takie systemy są podstawą technologii Internetu Rzeczy, czyli sieci przedmiotów codziennego użytku, które mogą się ze sobą komunikować – wysyłać i odbierać dane – dzięki połączeniu z Internetem.

Potrzeba inżynierów inteligentnych systemów 

Lodówka, która kontroluje domowe zakupy, budzik czuły na pogorszenie pogody, telewizor, który sam zaktualizuje oprogramowanie… Obecnie niemal każde urządzenie, poczynając od sprzętów AGD, przez urządzenia rejestrujące parametry zdrowotne pacjenta czy sterujące elektrycznymi autami, po roboty przemysłowe i systemy produkcyjne fabryk, można wyposażyć w dostęp do Internetu. W ramach IoT na całym świecie współpracują ze sobą miliardy urządzeń, a ich – połączone w systemy – możliwości można wykorzystać do  zapewnienia bezpieczeństwa i ułatwienia codziennego życia miliardów ludzi. To powoduje, że globalny rynek IoT szacowano w 2019 r. na ponad 1,3 bln USD (dane International Data Corporation).

Dynamiczny rozwój technologii IoT rodzi pilne potrzeby na rynku pracy i edukacji – systemowego kształcenia specjalistów, którzy będą umieli tworzyć i obsługiwać inteligentne systemy i urządzenia – podkreśla dr hab. inż. Paweł Pławiak, prof. PK, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, na którym powstał GlobalLogic IoT Lab.

To tym ważniejsze, że według raportu Ministerstwa Cyfryzacji z 2019 r. („IoT w polskiej gospodarce”) niewystarczający obecnie napływ kadr może być jedną z poważniejszych barier ograniczających rozwój firm, produktów i usług związanych z IoT w Polsce.

Stąd m.in. zaangażowanie naszej firmy w projekty edukacyjne, współpracę z Politechniką Krakowską i innymi uczelniami, tak, aby już na poziomie studiów wyposażać przyszłych inżynierów w praktyczne umiejętności z zakresu technologii IoT, angażować w realne wyzwania projektowe, które spotkają później w pracy w branży cyfrowych technologii – przyznaje Oleg Onufriienko, dyrektor Dywizji GlobalLogic.

Podczas zajęć w GlobalLogic IoT Lab studenci informatyki Politechniki Krakowskiej poznają zagadnienia związane z podstawami elektroniki i techniki cyfrowej, mikroprocesorami i mikrokontrolerami, systemami wbudowanymi, platformami sprzętowymi.

Zdobędą też wiedzę o budowie sieci telekomunikacyjnych i systemów informatycznych o wysokim stopniu rozproszenia, które służyć mogą m.in. tworzeniu inteligentnych systemów analitycznych i kontrolno-pomiarowych czy układów sterowania niemal w każdej dziedzinie życia i gospodarki – wymienia Dariusz Żelasko, pełnomocnik dziekana WIiT PK ds. organizacyjnych.

Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu laboratorium studenci mogą też realizować w nim własne projekty, w tym innowacyjne prace dyplomowe.

Poznają też specyfikę naszej firmy i współpracy z klientami z całego świata, będą mogli uczestniczyć w naszych projektach, programach stażowych i skorzystać z przyśpieszonej ścieżki aplikacji o pracę. Wnosimy na uczelnię nasze know-how, wiedzę i doświadczenie, które mogą uzupełnić to co daje studentom uczelnia – mówi Marcin Szydełko, dyrektor ds. inżynierii w GlobalLogic Poland.

W planach jest też współpraca z kołami naukowymi PK, organizacja praktyk i konkursów dla studentów uczelni.

Wydział Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej, który – wraz z nowym laboratorium – zacieśnia trwającą od 2019 roku współpracę  z GlobalLogic, kształci blisko 1400 studentów. Jego sztandarowym kierunkiem jest informatyka, ciesząca się rekordową popularnością.

Podczas tegorocznej rekrutacji o 108 miejsc ubiegało się ponad 1500 osób. Tylko najlepsi z nich mogą podjąć studia na naszym wydziale i realizować innowacyjny program kształcenia we współpracy z wiodącymi przedstawicielami rynku nowoczesnych technologii, takimi jak GlobalLogic – zauważa dziekan wydziału Paweł Pławiak.

Z Doliny Krzemowej na globalny rynek

Firma GlobalLogic, fundator nowego laboratorium dydaktycznego na PK, od ponad 20 lat działa w branży usług inżynierii cyfrowej, tworząc innowacyjne produkty informatyczne dla  klientów z branż: motoryzacji, komunikacji, usług finansowych, opieki zdrowotnej, produkcji, mediów i rozrywki, półprzewodników i technologii. Jej główna siedziba mieści się w Dolinie Krzemowej, ale działa globalnie. Zatrudnia ponad 21 tys. pracowników w 14 krajach, dysponuje ponad 70 laboratoriami, dedykowanymi konkretnym klientom, 30 centrami technologicznymi, 8 studiami projektowymi, 12 biurami sprzedaży. Od 2021 r. GlobalLogic jest częścią grupy Hitachi. W Polsce działa w kilku miastach, m.in. Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Bydgoszczy, Łodzi i zatrudnia ponad 1500 inżynierów oraz menadżerów. GlobalLogic Poland specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania dla systemów wbudowanych oraz cyfrowej transformacji.

GlobalLogic IoT Lab na Politechnice Krakowskiej jest trzecim laboratorium dydaktycznym, które firma współtworzyła na polskich uczelniach. Wcześniejsze powstały w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie (2018) i Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu (2019).

Małgorzata Syrda-Śliwa, źródło: PK

 

Dyskusja (0 komentarzy)