Aktualności
Życie akademickie
16 Grudnia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-12-16

Na PW powstała Energetyczna Mapa Polski

Studenci Politechniki Warszawskiej stworzyli Energetyczną Mapę Polski. To baza danych o obiektach energetycznych, cenach prądu, gazu i węgla, a także eksporcie i imporcie energii.

Energetyczna Mapa Polski to projekt, nad którym pracowali studenci z Koła Naukowego Energetyków, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej: Jędrzej Wójcik, Agnieszka Kamińska, Maciej Rogożyński oraz Filip Murawka. Stworzyli ogólnodostępną stronę internetową będącą bazą danych o obiektach energetycznych i parametrach sieci elektroenergetycznej w Polsce. Dostępna jest pod adresem https://emp.pw.edu.pl/.

Parametry i informacje techniczne dotyczą zarówno konwencjonalnych źródeł wytwórczych w Polsce, jak i tych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Obejmują m.in.: położenie, moc zainstalowania, roczną ilość produkowanej energii czy rodzaj kotłów turbin.

Strona dostarcza również informacji o cenie energii elektrycznej, gazu i węgla na giełdzie krajowej czy aktualnym krajowym mikście energetycznym z podziałem na źródła energii. Można je będzie łatwo analizować dzięki funkcji sortowania czy filtrowania. Powstaje także specjalna zakładka „ABC energetyki” przeznaczona dla osób, które chciałyby poznać bliżej rynek energii, systemy wsparcia energetyki w Polsce czy dowiedzieć się np. jak działa elektrownia wodna.

Naszym zamysłem było udostępnienie tej wiedzy każdemu, kto jest nią zainteresowany – firmom, studentom, którzy chcą wykorzystać dane w pracach magisterskich, doktorantom, uczniom liceów – mówi Paulina Kucharczyk z Koła Naukowego Energetyków.

Jego członkowie są w trakcie nawiązywania współpracy z firmami i instytucjami, które dostarczą rzetelnych informacji, natomiast sami będą zbierać dane dotyczące obiektów energetycznych.

Między innymi za ten projekt Koło Naukowe Energetyków zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie „EKOinnowatorzy” w kategorii „Popularyzacja nauki”. Celem konkursu organizowanego przez Instytut Zrównoważonej Energetyki jest wyłonienie wybitnych kół naukowych, projektów studenckich i studentów zaangażowanych w innowacyjną działalność konstrukcyjną, organizacyjną i naukową z zakresu szeroko rozumianej energetyki i ochrony środowiska.

źródło: PW

Dyskusja (0 komentarzy)