Aktualności
Życie akademickie
14 Kwietnia
Opublikowano: 2023-04-14

Na Tygodniu Filozoficznym KUL m.in. o Szkole Lwowsko-Warszawskiej

„Filozofować dziś” to hasło tegorocznej, już 65, edycji Tygodnia Filozoficznego KUL. Od 17 kwietnia będzie można posłuchać wykładów i dyskusji m.in. o Szkole Lwowsko-Warszawskiej, o filozofii analitycznej i kontynentalnej, a także o nowych i klasycznych podejściach do religijności. 

Tydzień Filozoficzny na KUL ma długą tradycję, sięgającą 1958 roku. Od samego początku zajmowano się trudnymi zagadnieniami współczesności. W okresie PRL wykładowcy filozofii podejmowali odważne dyskusje m.in. z marksizmem, a po przełomie 1989 roku z różnymi nurtami postmodernizmu. Hasło tegorocznej odsłony brzmi: „Filozofować dziś”.

Naukowcy z ośrodków z całej Polski (m.in. Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki) zastanowią się nad tym, jak i po co eksperymentują filozofowie (Anna Brożek), co logika może dać filozofii (Marek Lechniak), czy potrzebujemy metody refleksyjnej równowagi (Artur Szutta) oraz czym zajmuje się filozofia analityczna (Piotr Lipski). Będą także wykłady poświęcone metodom w filozofii i temu, czy są to użyteczne narzędzia, czy zbędny balast (ks. Robert Kublikowski), filozofii eksperymentalnej (Adrian Ziółkowski), interdyscyplinarności filozofii (Monika Walczak), a także dialektyce wiedzy i niewiedzy (Adam Grobler). Na inaugurację zaplanowano dyskusję o wybranych metodach filozoficznych w Szkole Lwowsko-Warszawskiej.

W wydarzeniu weźmie udział wielu wybitnych specjalistów z całego kraju. W tym roku postanowiliśmy skupić się na zagadnieniach metodologicznych i metafilozoficznych, które będą w stanie zainteresować naukowców i studentów zajmujących się różnymi dziedzinami filozofii – podkreślają organizatorzy Tygodnia Filozoficznego z Koła Filozoficznego Studentów KUL. – Tydzień będzie okazją do poszerzenia swoich horyzontów, poznania ciekawych stanowisk filozoficznych, zapoznania się z nowymi sposobami uprawiania filozofii i jak zawsze – poznania nowych przyjaciół, którzy dzielą z nami pasję do filozofii – dodają.

Spotkania badaczy rozpoczną się w poniedziałek, 17 kwietnia, i potrwają do czwartku 20 kwietnia. Miejscem dyskusji będzie aula 113 w Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Szczegółowy program na profilu Wydziału Filozofii KUL na Facebooku.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)