Jesienią na Uniwersytecie Szczecińskim zostanie otwarte Muzeum Olimpizmu. Będzie to jedyne takie miejsce w Polsce oraz jedno z nielicznych w Europie.
Muzeum powstaje w budynku Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego. Jego misją jest dbanie o dziedzictwo kulturowe, w tym o dziedzictwo olimpijskie. W placówce będą prezentowane pamiątki, m.in. medale, odznaczenia, fotografie, stroje, gadżety, które przekazali uczelni jej studenci bądź absolwenci – uczestnicy igrzysk olimpijskich.
Wśród naszych studentów i absolwentów mamy kilkudziesięciu uczestników igrzysk, w tym także złotych medalistów. Na swoim przykładzie pokazują, jak wspaniałe kariery można realizować w sporcie, kształcąc się na uczelni nie mającej profilu sportowego. Mimo to umożliwiamy łączenie tych dwóch obszarów życia, czego dowodem są imponujące wyniki osób, które przekazały nam swoje pamiątki – podkreśla prof. Waldemar Tarczyński, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.
Eksponaty zebrane w Muzeum Olimpizmu zostały ofiarowane bądź użyczone m.in. przez Konrada Wasielewskiego – mistrza olimpijskiego w wioślarstwie, innego wioślarza Marka Kolbowicza, pływaka Oskara Krupeckiego, kolarzy torowych: Damiana Zielińskiego i Małgorzatę Wojtyrę (medalistkę mistrzostw świata), a także paraolimpijczyków: Irenę Pienio (lekkoatletyka) i Piotra Majkę (wioślarstwo). Ponadto swoje pamiątki przekazali także trenerzy: dr Krzysztof Krupecki (wioślarstwo), Tomasz Kaźmierczak (wioślarstwo paraolimijskie) oraz fizjoterapeutka Beata Buryta z Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej na Wydziale Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego.
Inicjatorzy Muzeum mają nadzieję, że z czasem kolekcja będzie się powiększać. Otwarcie placówki zaplanowano na jesień tego roku.
MK