Aktualności
Życie akademickie
16 Grudnia
Źródło: www.puls.edu.pl
Opublikowano: 2021-12-16

Na UPP kreują nowy standard w projektowaniu miejsc wspólnych

W siedzibie Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu właśnie otwarto dwie unikalne sale dla studentów i seniorów. Znalazło się w nich miejsce na szlachetne materiały, meble polskich producentów i mnóstwo praktycznych rozwiązań służących bezpieczeństwu i wygodzie osób starszych.

Nowe sale Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP to pomieszczenia funkcjonalne i jednocześnie wzorcowe, pokazujące, w jaki sposób mądrze i adekwatnie do potrzeb projektować przestrzenie integracyjne w budynkach użyteczności publicznej. Zostały zaprojektowane z uwzględnieniem wniosków i wytycznych wygenerowanych w ramach projektów badawczych BaltSe@nioR i BaltSe@nioR 2.0 – rezultatów wieloletniej analizy branży meblarskiej oraz potrzeb osób starszych. W ten sposób powstała przestrzeń zorganizowana tak, żeby móc w niej swobodnie wypoczywać, czytać, prowadzić rozmowy – bez żadnych barier.

Decydując się na ten krok Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wskazał przyszły kierunek zmian w budowaniu edukacji dostępnej dla wszystkich, bez względu na wiek czy ograniczenia wynikające z mobilności. Otwierając się na potrzeby seniorów i osób z niepełnosprawnościami, instytucje publiczne mogą wzmocnić poczucie zintegrowania grup szczególnie wrażliwych i wpłynąć tym samym na ich zwiększoną aktywność w życiu społecznym. Sale są dostępne na parterze budynku Wydziału Leśnego i Technologii Drewna (ul. Wojska Polskiego 38).

Naszym celem było stworzenie pomieszczeń, które dadzą pełny komfort i bezpieczeństwo użytkowania wszystkim studentom, w tym Przyrodniczego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jednocześnie wszystko tu ma opowiadać o nowych czasach i nowych wyzwaniach stojących zarówno przed branżą meblarską, jak i przed instytucjami publicznymi. Meble, które znalazły się w salach, prezentują przykłady wykorzystania materiałów recyklingowanych czy surowców odnawialnych – opisuje dr Beata Fabisiak, koordynator projektu BaltSe@nioR 2.0.

Dodaje, że meble mają odpowiednie wymiary wysokości siedzisk i płyt roboczych stołów. Zadbano o detale: łagodnie wyprofilowane krawędzie mebli, dodatkowe źródła światła czy swobodny podjazd do stołów wózkiem inwalidzkim. W ostatniej fazie projektowania sal naniesione zostały poprawki uwzględniające zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego, w tym odpowiednie dystanse pomiędzy miejscami do siedzenia. Dodatkowo starając się wskazać kierunek proekologicznych zmian w projektowaniu wnętrz w sali znalazło się miejsce na stół z drewna odpadowego pochodzącego z rozbiórki starych chat, lampy wykonane z szybko rosnącego, odnawialnego materiału, jakim jest bambus, czy donice z tworzywa pochodzącego z recyklingu z 40% dodatkiem wiórów drzewnych powstających przy produkcji mebli i innych wyrobów z drewna.

Ideę upcyklingu prezentuje stół „Cut” zaprojektowany w trakcie wspólnych warsztatów młodych adeptów projektowania mebli z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zainicjowanych przez Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC). Uczestnicy warsztatów otrzymali wyzwanie: dokonać upcyklingu desek czerwonego dębu amerykańskiego użytych do stworzenia wcześniejszej wystawy Natural Born i pod kierunkiem Tomka Rygalika oraz Adama Majewskiego zaprojektować z nich piękne drewniane stoły.

Projekt przyjaznych seniorom i studentom przestrzeni otwartych opracowany został przez naukowców z Katedry Meblarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: dr Beatę Fabisiak oraz dr. inż. Roberta Kłosa wspólnie z projektantami Warsztatu Wnętrz: Sylwią Nowak-Dylewicz oraz Katarzyną Nowak-Brychcy. Wykorzystano w nim produkty takich firm, jak: Bejot, Fameg, Ikea, Paged, Noti, Chairconcept.com, Retrowood. Całość uzupełniają rośliny z dbałością dobrane przez dr. Piotra Czuchaja z Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Projekt jest realizowany w ramach programu BaltSe@nioR 2.0 współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej (program INTERREG Baltic Sea Region). Przedsięwzięcie łaczy kompetencje ekspertów z dziedziny meblarstwa, wzornictwa, technologii informatycznych, robotyki, ekonomii i nauk społecznych z dziewięciu państw regionu Morza Bałtyckiego: Polski, Danii, Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji, Niemiec, Szwecji i Finlandii. Ma na celu wskazanie producentom mebli z regionu Morza Bałtyckiego, w jaki sposób opracowywać ciekawe pomysły biznesowe odpowiadające na wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa, jednocześnie uwzględniając wymagania instytucji publicznych. Wszystkie tworzone w ramach projektu rozwiązania prezentowane są w bezpłatnej Wirtualnej Bibliotece, którą znaleźć można pod adresem https://baltsenior.com.

Iwona Cieślik, źródło: UPP

 

Dyskusja (0 komentarzy)