Na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego powstał interdyscyplinarny zespół badań nad rękopisami Siglum. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat kultury rękopiśmiennej oraz prowadzenie badań naukowych nad rękopisami i edytorstwem tekstów dawnych.
Zespół Siglum tworzą: dr hab. Monika Opalińska z Instytutu Anglistyki UW i dr hab. Anna Just z Instytutu Germanistyki UW. We współpracę zaangażowani są także m.in. mgr Agnieszka Fabiańska z Gabinetu Rękopisów BUW, specjaliści z innych jednostek uniwersytetu zajmujący się rękopisami, a także studenci i doktoranci.
Członkowie zespołu planują prowadzenie działań obejmujących współpracę naukową i popularyzację wiedzy o średniowieczu i czasach nowożytnych. Wśród przedsięwzięć, które organizowane będą stacjonarnie lub w formule online, są cykliczne spotkania i warsztaty w Gabinecie Rękopisów BUW, w trakcie których studenci i doktoranci poznają podstawy warsztatu w bezpośredniej pracy z manuskryptami ze zbiorów BUW. Ponadto przynajmniej raz w roku przewidywane są wykłady, seminaria i warsztaty z mediewistami z zagranicznych ośrodków badawczych otwarte dla studentów, doktorantów i kadry naukowej UW. Z kolei cykl gościnnych wykładów z mediewistyki, otwartych dla studentów i doktorantów UW (2 wykłady w semestrze), to kontynuacja inicjatywy, która z udziałem gości z Polski i zagranicy odbywa się już od sześciu lat w Instytucie Anglistyki UW.
W marcu odbędzie się webinarium, podczas którego członkowie zespołu przedstawią swoje projekty i zakres prac badawczych.
źródło: UW