Rozpoczął się nabór kandydatów na członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kadencję 2024–2027. Zgłoszenia przyjmowane są do końca lipca.
Polska Komisja Akredytacyjna jest niezależną instytucją działającą na rzecz zapewniania i doskonalenia jakości kształcenia w polskim systemie szkolnictwa wyższego. Została powołana w 2002 roku i objęła swoją działalnością wszystkie uczelnie publiczne i niepubliczne działające na terenie kraju. W grudniu kończy się VI kadencja tego organu. W związku z tym Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło nabór kandydatur na członków PKA na kolejne cztery lata.
Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania kandydatów są:
Członkiem Polskiej Komisji Akredytacyjnej może być osoba, która:
Członkiem Komisji nie może być: członek Komisji Ewaluacji Nauki, założyciel uczelni niepublicznej, rektor, członek rady uczelni oraz pracownik Biura PKA.
Zgłoszenia kandydatów na członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej należy przesyłać do 31 lipca 2023 roku. Szczegółowe informacje na temat warunków naboru oraz potrzebne dokumenty znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Podstawowymi celami działań Komisji są: dbałość o spełnianie standardów jakościowych przyjętych dla szkolnictwa wyższego, nawiązujących do najlepszych wzorców obowiązujących w europejskiej i globalnej przestrzeni edukacyjnej oraz wspieranie uczelni publicznych i niepublicznych w procesie doskonalenia jakości kształcenia a także budowania kultury jakości. Działania te zmierzają do zapewnienia absolwentom polskich szkół wyższych wysokiej pozycji na krajowym i międzynarodowym rynku pracy oraz do zwiększenia konkurencyjności polskich uczelni jako instytucji europejskich. PKA realizuje swoją misję poprzez dokonywanie obligatoryjnych ocen programowych oraz formułowanie opinii o wnioskach dotyczących nadawania uprawnień do prowadzenia studiów.
Przewodniczącym PKA jest obecnie ks. dr hab. Tadeusz Stanisławski.
MK