Aktualności
Życie akademickie
14 Lutego
Opublikowano: 2017-02-14

Nagroda im. Andrzeja Munka dla Joaquina Del Paso i Pawła Chorzępy

Jury Konkursu im. Andrzeja Munka w składzie: Xawery Żuławski, Radek Ładczuk, Sebastian Buttny, Michał Sobociński, Kalina Alabrudzińska, Michał Dymek przyznało Nagrodę im. Andrzeja Munka za Najlepszą Reżyserię Joaquinowi Del Paso za reżyserię filmu Maquinaria Panamericana, a Nagrodę im. Andrzeja Munka za Najlepsze Zdjęcia Pawłowi Chorzępie za zdjęcia do filmu Zud w reżyserii Marty Minorowicz.

Joaquin Del Paso, jak piszą jurorzy, nagrodzony został:Za dojrzałość artystyczną i świeżość debiutanta w jednym. Za szacunek dla tradycji wielkich autorów kina, ale skuteczne poszukiwanie indywidualnego języka, stylu i poczucia humoru. Za traktowanie filmu jako pojazdu zabierającego widownię w fascynującą podróż po świecie fizycznym i metafizycznym. Za potraktowanie upadku fabryki w sposób poetycki i intymny, osiągając w ten sposób nienachalny a ciekawy obraz współczesnego świata. Za zdjęcia na taśmie filmowej, których wyjątkowy urok przypomina, że nie wszystko da się nakręcić na cyfrze. Za rywalizację z innymi filmami tej edycji konkursu, których poziom artystyczny sprawił nam wielką przyjemność. Wreszcie, ze względu na wyjątkowy sens i charakter Nagrody im. Andrzeja Munka, za wzbudzenie w nas przekonania, że autor tego filmu wkrótce stanie się osobą, której będziemy szukali w programach najlepszych festiwali filmowych i repertuarów kin”.

W uzasadnieniu nagrody dla Pawła Chorzępy jurorzy napisali: „Za silne i dojrzałe fabularne zdjęcia wykreowane bardzo skromnymi środkami w warunkach dokumentalnych. Za umiejętność stawiania kamery w odpowiednim miejscu i ukazania nadziei w opowiedzianej historii”.

Organizatorem Konkursu i fundatorem nagród jest Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Laureaci otrzymują nagrody finansowe w wysokości 10 000 zł każda.

Konkurs kierowany jest do reżyserów i autorów zdjęć debiutujących w pełnometrażowej fabule. W tej edycji Konkursu do Nagrody nominowani byli twórcy osiemnastu filmów. Nagroda w Konkursie im. Andrzeja Munka ma wskazywać tych debiutantów, których karierom filmowym warto się przyglądać, a twórcom, oprócz prestiżu, przynieść ma promocyjne wsparcie debiutanckiej produkcji. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 1965 roku, nagrodę otrzymał wówczas Jerzy Skolimowski. Wśród laureatów Konkursu w trakcie ponad 50 lat jego trwania byli m.in.: Krzysztof Kieślowski, Andrzej Żuławski, Mariusz Grzegorzek czy Łukasz Barczyk.

Źródło: PWSFTviT

Dyskusja (0 komentarzy)