Aktualności
Życie akademickie
28 Listopada
Karolina Juszczyk – laureatka nagrody za film „Sztuka naskalna” oraz Philippe Tłokiński – aktor grający główną rolę w „Geniuszach”, fot. CEZAMAT
Opublikowano: 2022-11-28

Nagrodzono twórców filmów naukowych

„Geniusze” w reżyserii Thora Kleina oraz „Sztuka naskalna” w reżyserii Karoliny Juszczyk to zwycięzcy przeglądu konkursowego zorganizowanego w ramach Festiwalu Filmów Naukowych.

Festiwal Filmów Naukowych odbył się w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej. Celem wydarzenia była popularyzacja wiedzy i innowacyjnych technologii oraz zaproszenie widza do rozmowy o najnowszych odkryciach naukowych.

W przeglądzie konkursowym wzięło udział 12 produkcji: 5 pełno- oraz 7 krótkometrażowych. Wśród nich były zarówno dokumenty, jak i filmy fabularne, profesjonalne i wielkobudżetowe produkcji oraz amatorskie i bezbudżetowe. Jury w składzie: Monika Koperska (Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki), Anna Kwiatkowska-Bieda (TVP Nauka), Krzysztof Szymański (Politechnika Warszawska) nie kierowało się rozmachem filmów ani ich walorami estetycznymi, lecz funkcjami, jakie pełnią w misji popularyzacji nauki.

W kategorii film pełnometrażowy wygrali „Geniusze” w reżyserii Thora Kleina. Twórcy otrzymali nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Jednogłośnie wybraliśmy film, który przeniósł nas w świat wielkiej nauki, nasycił dumą z polskiego wkładu w jedno z największych dokonań zeszłego wieku, pokazał rozterki moralne człowieka pracującego przy konstruowaniu bomby wodorowej i przybliżył drogę, jaką myśl matematyczna musiała pokonać formułując jeden z najbardziej popularnych dziś algorytmów: algorytm Monte Carlo – czytamy w uzasadnieniu jury.

W kategorii film krótkometrażowy zwyciężyła „Sztuka naskalna” Karoliny Juszczyk. Autorka otrzymała nagrodę w wysokości 5 tys. zł. Jury tłumacząc wybór tego filmu odwołało się do aspektów badawczych i uwidocznionego procesu naukowego.

Dobrze zadane pytanie badawcze podyktowane treścią z 17-wiecznych rycin, iście detektywistyczny proces kwerendy i w końcu weryfikacja hipotezy w postaci podróży na drugi koniec świata. Film udowadnia, że nauka to nie praca, a pasja, którą jakże łatwo zarażać – podsumowano w uzasadnieniu.

Pierwsza edycja Festiwalu Filmów Naukowych została zorganizowana w ramach projektu „Kampus CEZAMAT – miejscem inspiracji i edukacji. Sztuka przyciągania do nauki i wiedzy”.

Ogromnie się cieszę, że mogliśmy zorganizować to wydarzenie właśnie u nas – podkreśla Mariusz Wielec, dyrektor CEZAMAT. – Nasze Centrum specjalizuje się w badaniach naukowych i rozwoju technologii, ale niezwykle istotne jest, aby wokół instytucji, łączącej świat nowoczesnych technologii, nauki i biznesu, stworzyć również otoczenie przyjazne dla mieszkańców i lokalnej społeczności. Festiwalem chcieliśmy zaprosić do nas nie tylko studentów i naukowców, ale przede wszystkim otworzyć się na szeroką publiczność– dopowiada Wielec.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)