Aktualności
Życie akademickie
22 Maja
Opublikowano: 2017-05-22

Najlepsze książki akademickie i naukowe nagrodzone

Książka Medycyna rodzinna zdobyła główną nagrodę w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2017. Nagrody wręczono 19 maja w Warszawie podczas 11. edycji Targów Książki Akademickiej i Naukowej.

Do konkursu najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA przystąpić mogli wszyscy polscy wydawcy, w których ofercie znajdują się książki naukowe, podręczniki akademickie i monografie. Jak podali organizatorzy wydarzenia, do konkursu zgłoszono ponad 130 pozycji z 50 oficyn wydawniczych.

Laureatów nagrodzono w piątek podczas 11. edycji Targów Książki Akademickiej i Naukowej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła książka Bożydara Latkowskiego i Witolda Lukasa Medycyna rodzinna. Wydawcą zwycięskiej pozycji jest Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Oprócz nagrody głównej przyznana została również Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej za najlepszą publikację akademicką w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych. Otrzymali ją Andrzej Huczko, Magdalena Kurcz i Agnieszka Dąbrowska, autorzy książki Grafen. Otrzymywanie, charakterystyka, zastosowania. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Równolegle przyznano też Nagrodę Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. Otrzymała ją książka Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty Michała Tymowskiego, opublikowana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Wręczono też dwie równorzędne nagrody im. prof. Jerzego Skowronka dla najlepszej książki w dziedzinie historii i archiwistyki. Zdobyły je: książka Michała Mencfela Anastazy Raczyński (1788-1874). Bibliografia, opublikowana przez Wydawnictwo Naukowe UAM, oraz Bośnia i Hercegowina: determinanty dziejów. Pomiędzy Serbami, Chorwatami a supremacją muzułmanów Danuty Gibas-Krzak, wydana przez Wydawnictwo im. Stanisława Podobińskiego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Swoje nagrody rozdał również „Dziennik Gazeta Prawna” w konkursie ECOMOMICUS. Nagradzani są w nim wydawcy, których publikacje z zakresu ekonomii i gospodarki wyróżniają się na tle konkurencji z powodu wysokiego poziomu merytorycznego i edytorskiego.

Laureatem w kategorii najlepszej książki ekonomicznej została książka Paradoks euro wydawnictwa Poltex, napisana przez Stefana Kawalca i Ernesta Pytlarczyka. Nagrodę za najlepszy poradnik ekonomiczny otrzymała książka Moniki Bryl Rynek sztuki w Polsce. Poradnik dla kolekcjonerów i inwestorów, wydana przez PWN. Pierwsze miejsce w kategorii zagranicznego tłumaczenia książki ekonomicznej zajęło wydawnictwo Heterodox za książkę Przedsiębiorcze państwo. Obalić mit o relacji sektora publicznego i prywatnego Mariany Mazzucato.

W tym roku nie przyznano nagrody TECHNICUS dla najlepszej książki technicznej w konkursie organizowanym przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.

Podczas ceremonii wręczono również Nagrody Stowarzyszenia Bibliotekarzy. Tytuł Bibliotekarza Roku 2016 otrzymała Urszula Kopeć-Zaborniak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie.

  1. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA zorganizowały: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej oraz spółka Murator EXPO. Po raz kolejny odbywały się one równolegle z Warszawskimi Targami Książki na Stadionie Narodowym. Wzięło w nich udział 20 wystawców – wydawców publikacji naukowych i podręczników akademickich oraz książek popularnonaukowych.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Dyskusja (0 komentarzy)