Aktualności
Życie akademickie
12 Czerwca
Opublikowano: 2017-06-12

Najlepsze uczelnie 2017

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2017 zaktualizował mapę jakości polskich uczelni. Na czele znajdują się (na zasadzie ex aequo) Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, na trzecie miejsce awansowała Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych Akademia Leona Koźmińskiego ponownie najlepsza. Opublikowano też rankingi 68 kierunków studiów.

Ranking Perspektyw uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał dydaktyczny, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Nasz ranking, publikowany już po raz 18., jest potrzebny zarówno kandydatom na studia, szukającym najlepszych dla siebie kierunków i uczelni, jak i środowisku akademickiemu, dla którego jest swego rodzaju „lustrem”. Widać w nim sukcesy, ale również niedociągnięcia, które trzeba poprawić mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu.

Nowym wskaźnikiem uwzględnionym w rankingu są „Ekonomiczne losy absolwentów”, oparte na ogólnopolskim badaniu przeprowadzonym przez MNiSW. Spowodowało to poprawę pozycji niektórych politechnik i uczelni niepublicznych, których absolwenci są preferowani przez pracodawców.

W rankingu kierunków technicznych (dających tytuł magistra inżyniera) wprowadzono pilotażowo nowy wskaźnik „Jakość studentów I roku”, oparty na wynikach maturalnych osób przyjętych w ubiegłym roku na studia.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2017 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:

  • Ranking Uczelni Akademickich – obejmujący wszystkie szkoły wyższe (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
  • Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmujący niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra;
  • Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych – obejmujący uczelnie publiczne posiadające uprawnienia do kształcenia na poziomie magistra lub licencjata (inżyniera).
  • Ranking Kierunków Studiów – obejmujący rekordową liczbę 68 kierunków studiów (21 więcej niż przed rokiem). Ranking jest podzielony na obszary odwzorowujące klasyfikację Krajowych Ram Kwalifikacji.

Poniżej wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2017 w skrócie. Pełne wyniki i metodologię na portalu www.ranking.perspektywy.pl

RANKING UCZELNI AKADEMICKICH

1= Uniwersytet Warszawski
1= Uniwersytet Jagielloński
3   Politechnika Warszawska
4= Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
4= Politechnika Wrocławska
6   Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
7   Uniwersytet Wrocławski
8   Gdański Uniwersytet Medyczny
9   Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
10=Politechnika Gdańska
10=Warszawski Uniwersytet Medyczny

RANKING NIEPUBLICZNYCH UCZELNI MAGISTERSKICH

1   Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2   SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny
3   Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
4   Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
5   Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
6= Akademia Finansów i Biznesu Vistula
6= Collegium Civitas w Warszawie
8   Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
9   Społeczna Akademia Nauk
10   Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach

RANKING PAŃSTWOWYCH WYŻSZYCH SZKÓŁ ZAWODOWYCH

1   Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
2   Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
3= Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
3= Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy

Jak co roku Kapituła przyznała Nagrody Specjalne dla uczelni, które dokonały największego postępu w czołówce rankingu.
Nagrodę AWANS 2017 wśród uczelni akademickich otrzymała Politechnika Gdańska (poprawiła pozycję z 15. na 10.).
Nagrodę AWANS 2017 wśród uczelni niepublicznych otrzymała Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej (przesunęła siś z pozycji 10. na 5.).

Szczegółowe wyniki rankingu opublikował miesięcznik edukacyjny „Perspektywy” i „Dziennik Gazeta Prawna”. Dostępne są też one na portalu: www.ranking.perspektywy.pl

Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Dyskusja (8 komentarzy)
  • ~kama 23.11.2017 14:26

    Te rankingi jakoś mnie nie przekonują, studiowałam w jednej z najwyżej ocenionych uczelni i uważam, że zupełnie nie zasługuje na tak wysokie miejsce, zamiast niej powinna się tam znaleźć ta, w której teraz studiuję - Uczelnia Korczaka. Znakomita uczelnia humanistyczna, z bogatą historią, prawdziwymi wykładami i zajęciami na wysokim poziomie merytorycznym, a nie laniem wody i pustym efekciarstwem prezentowanym przez wykładowców.

  • ~anetab 30.09.2017 11:26

    Studiuję na wsge w józefowie i wcale nie czuję żebym była na gorszej uczelni... Nasi wykładowcy to profesorowie z warszawskich uniwersytetów więc na poziom nie możemy narzekać :)

  • ~Dora 17.09.2017 22:16

    na pewno zawod z perspektywami, uczelnia ma dobra renome wiec warto wziac to pod uwage

  • ~Baśka 27.08.2017 12:51

    ja widzialam na jakims forum ze kilka oosb serdecznie polecalo.. ja niezznam nikogo oosbiscie, tylko po ekonomii znajomi, ale byli mega zadowoleni. i mowili ze ludzie z tej uczelni zawsze prace znajduja dobrze platna itd.. bo szkola ma renome i wysoki poziom

  • ~greta 31.07.2017 14:37

    Slyszeliscei cos o Dietetyce na Vistuli? Bo ja slyszalam dobre opinie ale jeszcze nie wiem

  • ~greta 31.07.2017 14:36

    Słyszeliscie cos o Dietetyce na Vistule? Słyszałam same dobre opinie ale jeszcze nie wiem czy isc ;/

  • ~Derek 03.07.2017 12:45

    Na uczelni Vistula mają bardzo dobry system, ze spokojnie można uczyć się u nich będąc za granicą Sporo przyszłościowych kierunków też mają.

  • ~zocha 28.06.2017 10:28

    Ja zastanawiam się nad turystyką na SGTiR. Interesuje mnie też organizowanie wyjazdów dla firm. Zależy mi na uczelni, w której będzie też sporo praktyki, jakichś możliwości wyjazdu, bo tak się człowiek uczy najszybciej.