Mateusz Hołda, współzałożyciel i lider zespołu naukowego HEART, działającego przy Katedrze Anatomii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, został najmłodszym w historii Polski profesorem tytularnym. Na początku lipca postanowieniem prezydenta RP otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.
Najmłodsi do tej pory profesorowie w Polsce otrzymywali tytuł już po ukończeniu 30 lat. W 2020 roku dr hab. inż. Krzysztof Sośnica z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu został profesorem w wieku 35 lat. Kilka miesięcy temu, ukończywszy 36 lat, nominację uzyskał Paweł Chmielarz, kierownik Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej. Blisko dwie dekady temu najmłodszym uczonym wśród profesorów był 37-letni wówczas Marek Ogiela z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Z kolei jesienią ubiegłego roku do grona tego dołączył w wieku 38 lat Wojciech Piątek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tym większe uznanie musi budzić tytuł profesorski dla Mateusza Hołdy, który „trzydziestki” jeszcze nie przekroczył.
To chyba ten moment, na który czeka każdy naukowiec. Wynik dziewięciu lat intensywnej pracy naukowej zaowocował przyznaniem mi tytułu profesora medycyny. I tak oto w wieku 29 lat stałem się najmłodszym w historii Polski profesorem. Na drodze do tego sukcesu było więcej porażek niż zwycięstw – było ciężko (czasami bardzo ciężko), ale na pewno było warto. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – jest Was wielu! Myślę, że to jednak nie jest koniec mojej ścieżki naukowej, a dopiero jej początek… – napisał w swoich mediach społecznościowych.
Hołda jest absolwentem Wydziału Lekarskiego UJ CM. Profesura przed „trzydziestką” to nie pierwsze jego rekordowe osiągnięcie. W kwietniu 2017 roku, jako pierwszy w Polsce, zakończył przewód doktorski jeszcze przed ukończeniem studiów magisterskich (bez posiadania tytułu magistra lub równorzędnego), otrzymując stopień doktora nauk medycznych za wyróżnioną rozprawę doktorską Cieśń mitralna oraz cieśń trójdzielno-żylna – anatomiczne podłoże dla zabiegów ablacji substratu arytmogennego. Już w lutym 2020 roku, na podstawie dorobku naukowego i monotematycznego cyklu artykułów pod zbiorczym tytułem Atrial septal pouch – occurrence, imaging methods and clinical significance of the newly described anatomical structure, nadano mu stopień doktora habilitowanego nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Tym samym został najmłodszą osobą w historii polskiej nauki, która uzyskała habilitację.
Młody naukowiec jest współzałożycielem i kierownikiem powstałego w 2013 roku niezależnego zespołu naukowego Heart Embryology and Anatomy Research Team przy Katedrze Anatomii UJ CM. W swojej pracy skupia się na morfologii układu sercowo-naczyniowego (od poziomu organu do poziomu molekularnego) oraz technikach obrazowania architektury mięśnia sercowego. Współautor ponad 140 wielokrotnie nagradzanych referatów zjazdowych. Autor 93 publikacji w najbardziej renomowanych czasopismach kardiologicznych i morfologicznych, m.in. „Annals of Anatomy”, „International Journal of Cardiology”, „Europace”, „Journal of Anatomy”, „Stroke” (IF: 304; cytowania: 1093; H-index: 19).
W 2019 roku znalazł się na liście „30 under 30” przygotowywanej przez amerykańskie czasopismo „Forbes”, obejmującej wpływowe osoby, które choć nie ukończyły jeszcze 30 roku życia, to już wyrastają na liderów w swoich branżach. W tym samym roku został uznany przez brytyjski think-tank Emerging Europe za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia. Był m.in. stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (START 2017), kilkukrotnym laureatem nagród ministra nauki, Diamentowego Grantu (2016), Studenckiego Nobla (2016) oraz Lauru Medycznego im. dr. Wacława Mayzla (2015). Członek Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także European Society of Cardiology (ESC), American Association of Clinical Anatomists (AACA) i European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI).
MK
A na Scopus wielki Profesor ma tylko dwie publikacje i to nie samodzielne! Ciekawe, kto za niego badał, pisał i kto go dopisał. Trochę cuchnie....
Przynajmniej bzdur by nie pisali. Czesław Ryll-Nardzewski został profesorem w wieku 28 lat, co bez wątpienia jest mniejsze od 29. Ale pewnie po Banachu był najwybitniejszym polskim matematykiem. Nawet w tej samej Wikipedii, która podaje bzdury o rzekomo najmłodszym profesorze, można te dane sprawdzić.
Patologia ,skończył doktorat przed magisterium.Bez komentarza....plus te 6 publikacji do habilitacji
2021: 15 publikacji... Odliczając Święta, Wakacje, wakacje, pracy w projektach, dydaktykę, przygotowanie do postępowania to 1 publikacja na 2-3 tygodnie ;)
Do niektórych w Polsce jeszcze trochę Panu Profesorowi brakuje ;d
Jeśli mnie oczy nie mylą w autireferacie habilitacyjnym pan profesor jako swój dorobek przedstawił 6 publikacji (współautor) o wartości... 20-30 pkt. ? To tyle.
No niestety, miał plecy. Zalatuje cwaniactwem
To właśnie pokazuje skalę patologii w polskiej nauce.
Kim jest J Holda jako współautor wielu prac ? .Wujek ojciec ?. Tak tylko pytam ? . Bo znam Collegium Medicum UJ i wiem że nie ma tam ludzi przypadkowych.
Młodszy brat, który od początku pracuje razem naukowo z Profesorem Hołdą - uwaga raczej nietrafiona...
Na pewno to wszystko zupełny przypadek ? szkoda, że od przedszkolaka obecny Pan Profesor nie prowadził badań ?
hahahhaa zwała, no rączka rączkę myje, pewnie tak jak wybitny tak i z wrodzoną elokwencją i IQ mchu leśnego xd
Mnie zastanawia inne wielkie osiągnięcie Pana Profesora, jak pokonał system zazdrości w tak młodym wieku. Gratulacje
Podpisuję się pod Doktorką.