Seriale, chipsy i nieodłączny smartfon w dłoni – to wakacyjna rzeczywistość wielu młodych osób. Taka przerwa w nauce, choć pozornie odpręża, może zaszkodzić naszej kondycji. Politechnika Białostocka zainicjowała w związku z tym akcję #ćwiczzPB.
Uczelnia prezentuje serię treningów w swoich mediach społecznościowych. Do aktywności fizycznej zaprasza nie tylko studentów. Prezentowane ćwiczenia to autorski program dr n. med. inż. Jolanty Zuzdy z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. W siedmiu odcinkach specjalistka prezentuje zestaw prostych ćwiczeń, które nie tylko wzmacniają mięśnie i kręgosłup, ale też wyciszają i relaksują.
Jesteście zmęczeni nauką, brak Wam energii? Zacznijcie z nami ćwiczyć – zachęca dr Zuzda. – Wasze ciało i umysł szybko Wam podziękują.
Do wykonania ćwiczeń nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Każda z serii trwa od kilku do kilkunastu minut i poświęcona jest innemu treningowi. Na początek – rozgrzewka, a w kolejnych odcinkach: ćwiczenia kształtujące mobilność w obszarze obręczy barkowej, aktywizujące mięśnie w obszarze klatki piersiowej i obręczy barkowej oraz w obszarze klatki piersiowej, grzbietu i obręczy barkowej, stabilizujące tułów. Na zakończenie – stretching aktywny i masaż. Ćwiczenia są łatwe i nie męczą. Wszystkie nagrania, w których uczestniczyli uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, będą dostępne na profilu Politechniki Białostockiej na YouTube i na uczelnianym Facebooku. Nowe odcinki pojawiać się będą w każdy wakacyjny piątek aż do 13 sierpnia.
Dr n. med. inż. Jolanta Grażyna Zuzda jest adiunktem z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. To organizatorka krajowych międzynarodowych konferencji, seminariów i warsztatów oraz autorka nowoczesnych materiałów szkoleniowych z zakresu promocji zapobiegania i/lub rehabilitacji chorób układu ruchu, które powstały we współpracy m.in. z Departamentem Nauk Medycznych Międzynarodowej Akademii Nauk Białorusi w Mińsku, Centrum w Leczeniu Osteoporozy i Osteochondrozy Kliniki w Mińsku, Sanatorium Isloch, Grodzieńskim Uniwersytetem im. Janki Kupały w Grodnie, Uniwersytetem Beira Interior w Portugalii, Polską Szkołą im. Wisławy Szymborskiej w Leuven (Belgia), Polytechnic University of Madrid, Facultad de Ciencias de la Actividad del Deporte, Interuniversity MicroElectronics Center Leuven (Belgia). Jest również współautorką dwóch wynalazków: tablicy do ćwiczeń manualnych dla dzieci z zaburzeniami sensorycznymi oraz urządzenia do rotacyjnych ćwiczeń stawów człowieka.
źródło: PB