Aktualności
Życie akademickie
05 Września
Opublikowano: 2022-09-05

Narzędzia IT za darmo od OPI

Modele uczenia maszynowego, narzędzia do przetwarzania języka naturalnego, otwarte zbiory danych naukowych oraz kod źródłowy popularnej platformy e- learningowej NAVOICA – Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy udostępnia wszystkim zainteresowanym wybrane narzędzia IT. Od teraz są do pobrania całkowicie za darmo. 

OPI to nowoczesne centrum technologii informatycznych i sztucznej inteligencji. Motto instytutu brzmi: od informacji do innowacji. OPI wspomaga wdrażanie polityki rządowej w zakresie nauki i szkolnictwa wyższego oraz wspiera państwo w budowaniu innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy. Najbardziej rozpoznawane narzędzia IT przygotowane przez ekspertów ośrodka to: POL-on, RAD-on, ELA, JSA, OSF, PBN, SEDN i portal e-learningowy NAVOICA.

Zatrudniamy w OPI bardzo dobrych specjalistów, nie tylko z dziedziny informatyki. Od ponad 30 lat realizujemy z sukcesem projekty IT i wspieramy polską naukę. W tym czasie powstało bardzo dużo produktów. Część z nich właśnie udostępniliśmy na naszej stronie internetowej. Postanowiliśmy podzielić się efektami naszej pracy, aby przyspieszyć rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Co
ważne, wszystkie udostępnione narzędzia każdy może pobrać całkowicie za darmo. Uznaliśmy, że w interesie nas wszystkich jest dynamiczny rozwój branży IT i środowiska naukowego w Polsce – zachęca dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji.

Wśród udostępnionych przez OPI algorytmów znajdują się otwarte narzędzia do przetwarzania języka naturalnego. Oparte są one na REST API i integrują cztery modele językowe. API, opracowane przez ekspertów OPI, umożliwia uczenie się i testowanie własnych programów opartych na  rozwiązaniach z zakresu przetwarzania języka naturalnego (ang. Natural Language Processing, NLP). Udostępnione narzędzie jest proste, kompaktowe i gotowe do użycia. Pozwala uniknąć użytkownikom czasochłonnej konfiguracji wielu modeli językowych. Dzięki temu mogą oni szybko i  od ręki tworzyć własne, bardziej rozbudowane rozwiązania i  aplikacje oparte na już gotowych komponentach.

OPI stawia nie tylko na rozwój branży IT, ale także wspiera polską naukę. W tym celu udostępnił otwarte zbiory danych naukowych. Dotyczą one wielu, różnorodnych projektów naukowych OPI. Skorzystać z nich mogą wszyscy badacze, bez względu na afiliację.

Modele uczenia maszynowego OPI są jednymi z najlepszych w Polsce, a ich liczba zwiększa się każdego roku. Dzięki podobnym algorytmom użytkownicy internetu mogą tłumaczyć tekst na różne języki i rozmawiać z chatbotami. Większość tych modeli opracowywanych jest dla języka angielskiego. OPI udostępnia wszystkim za darmo modele polskojęzyczne. Prace nad rozwojem neuronowych modeli języka trwają w wielu ośrodkach informatycznych i firmach na całym świecie. Branża IT już od dłuższego czasu dostrzega w nich duży potencjał. Opracowanie nowych modeli neuronowych wymaga jednak dużych mocy obliczeniowych i specjalistycznej infrastruktury. Niemożliwe jest ich wytrenowanie przez pojedyncze osoby lub małe organizacje. Dodatkowo, niezbędne są duże ilości danych. Tak jak w przypadku innych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (SI) – im większy zbiór danych został wykorzystany do wytrenowania modelu, tym bardziej będzie on precyzyjny. Warto dodać, że wśród narzędzi IT udostępnionych przez OPI znajduje się m.in. model Polish RoBERTa large, który wytrenowano na największym w Polsce korpusie tekstów.

OPI udostępnił także kod źródłowy popularnej platformy edukacyjnej NAVOICA. Kursy internetowe na tym portalu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Od momentu uruchomienia przez Ośrodek Przetwarzania Informacji platformy NAVOICA, wydano już ponad 57 tys. zaświadczeń ukończenia kursu, a na portalu zarejestrowało się przeszło 85 tys. osób. NAVOICA to platforma LMS umożliwiająca tworzenie skalowalnych serwisów e-learningowych typu MOOC, które pozwalają na tworzenie i realizację kursów w modelu asynchronicznym, przewidzianych dla dowolnej liczby odbiorców. Stanowi ona zmodyfikowaną wersję platformy Open edX.

Od teraz wybrane narzędzia IT są dostępne w jednym miejscu całkowicie za darmo. Wystarczy wybrać zakładkę „Do pobrania” na stronie www.opi.org.pl i pobrać konkretne narzędzie.

MK, źródło: OPI

Dyskusja (0 komentarzy)