Aktualności
Życie akademickie
05 Lipca
Opublikowano: 2024-07-05

NASA Space Apps Challenge wraca do Krakowa!

Na początku października stolica Małopolski zamieni się w centrum kosmicznych wydarzeń. Wszystko za sprawą NASA Space Apps Challenge – największego kosmicznego hackathonu w Europie, który w tym samym czasie odbywać się będzie w ponad 150 krajach. Zespoły zmierzą się z realnymi wyzwaniami, jakie postawią przed nimi eksperci z NASA. 

Cykliczne wydarzenie, które w tym roku po ponad dekadzie znów odbędzie się w Krakowie, gromadzi na całym świecie dziesiątki tysięcy uczestników. Hackathon NASA Space Apps Challenge daje możliwość pracy na niepublikowanych danych (w tym satelitarnych) z kilkunastu agencji kosmicznych z całego świata, a także dostęp do najlepszych specjalistów z branży. W roli mentorów i jurorów znajdą się eksperci m.in. branży kosmicznej. Najlepsze zaproponowane rozwiązania trafią do globalnej oceny i zawalczą o zwycięstwo w klasyfikacji ogólnoświatowej.

Kosmiczny hackathon, który na początku nowego roku akademickiego odbędzie się na naszym kampusie, będzie wspaniałą okazją dla wszystkich osób zainteresowanych branżą kosmiczną do zmierzenia się z realnym wyzwaniem stawianym przez ekspertów z NASA. Formuła konkursu pozwala wystartować w zawodach właściwe każdemu, kto nie boi się wyzwań przyszłości. AGH coraz silniej wyłania się w regionie na lidera edukacji i rozwoju w obszarze inżynierii kosmicznej. Tym samym rozpoczniemy nowy rok akademicki od prawdziwej burzy mózgów, która mamy nadzieję przyniesie praktyczne rozwiązania dla przemysłu tu na Ziemi oraz w kosmosie – zapowiada prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, która będzie gospodarzem imprezy.

Wydarzenie adresowane jest do każdego, niezależnie od profesji. Mogą w nim wziąć udział uczniowie, studenci, absolwenci uczelni, ale również pracownicy naukowi i doktoranci czy technolodzy. Organizatorzy zachęcają do zgłoszenia się makerów, programistów, inżynierów, konstruktorów, twórców start-upów, ale także projektantów, artystów, designerów, storytellerów i innowatorów. Uczestnicy mogą pracować samodzielnie lub w zespołach liczących maksymalnie 6 osób.

Po 11 latach hackathon NASA Space Apps wraca do Krakowa z wielkim przytupem! Chcemy wyraźnie zaznaczyć obecność stolicy Małopolski na mapie kluczowych ośrodków branży kosmicznej. Kto wie, może będzie to także jedna z największych lokalnych edycji na świecie. Wydarzenie, mimo swojego kosmicznego ukierunkowania, jest otwarte dla wszystkich. Jeśli uwielbiasz patrzeć w niebo pełne gwiazd, kosmos jest dla Ciebie zagadką, a podróż, na którą najbardziej czekasz, to ta międzyplanetarna – zapisz się już dziś! – zachęca Wojciech Fiksa, koordynator wydarzenia NASA Space Apps Local Lead.

Dla najlepszych przewidziano nagrody finansowe i rzeczowe, możliwość odbycia wizyt studyjnych, staży i praktyk. Trzy zwycięskie zespoły zostaną zgłoszone do oceny globalnej i będą walczyć o wyróżnienie przez NASA.

Weź udział w kosmicznym hackathonie

Wydarzenie odbędzie się  w dniach 5–6 października. Udział w nim jest bezpłatny. Zapisy do kosmicznego hackathonu NASA Space Apps Challenge prowadzone są za pośrednictwem strony: https://nasaspaceapps.pl. Rejestracja trwa do wyczerpania miejsc – decyduje kolejność zgłoszeń. Zakwalifikowane zespoły mogą liczyć w trakcie wydarzenia na komfortowe stanowisko pracy z odpowiednim zapleczem technicznym, pełne wyżywienie, networking, a także strefę partnerów, wypoczynku i symulatorów. Hackathon będzie prowadzony w dwóch językach: polskim i angielskim. Uczestnicy będą mieli możliwość noclegu także dzień przed rozpoczęciem imprezy.

Organizatorami NASA Space Apps Challenge Kraków są: ThinkHackR, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Krakowski Park Technologiczny.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)