Ponad 1300 wydarzeń dostępnych dla prawie 30 tys. uczestników w blisko 400 salach wykładowych – w sobotę 18 września rozpoczyna się XVII Lubelski Festiwal Nauki. Gospodarzem tegorocznej edycji jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.
To największa na Lubelszczyźnie i jedna z największych w Polsce impreza upowszechniająca naukę. Jej głównym celem jest promowanie oraz popularyzowanie nauki i badań naukowych w społeczeństwie. Organizuje ją, pod patronatem Urzędu Miasta Lublin, konsorcjum złożone z pięciu lubelskich uczelni publicznych. Co roku jedna z nich pełni rolę gospodarza. Tym razem jest to Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.
Za sprawą takich wydarzeń jak Lubelski Festiwal Nauki budujemy akademicki Lublin. Idea przyświecająca LFN pokazuje również, jak duży potencjał naukowo-badawczy mają nasze lubelskie uczelnie. Myślę, że ta droga popularyzacji nauki stanowi niezwykle ważną składową konsolidowania działań w sferze naukowo-badawczej – podkreśla prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.
Hasłem XVII LFN jest „Nauka bez granic. Enjoy science”. Wydarzenie ma w tym roku formę hybrydową: część projektów jest przygotowana albo w formie online, albo w wydaniu stacjonarnym. W programie m.in. Lubelski Piknik Naukowy na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur, projekty indywidualne uczelni oraz innych współorganizatorów promujące naukę i badania naukowe, wiele spotkań z popularyzatorami nauki i liczne wydarzenia kulturalno-artystyczne, międzynarodowe sympozjum naukowe oraz konkursy dla dzieci, studentów i osób dorosłych. Uroczyste rozpoczęcie odbędzie się w sobotę, 18 września, w Sali widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Wystąpią „Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie” – orkiestra działająca pod batutą jej założyciela, dr. hab. Tomasza Momota, złożona ze studentów i uczniów.
Tego samego dnia zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – o godz. 21:00 na Placu Litewskim odbędzie się premiera niezwykłego pokazu fontann pn. „Symfonia nauki”. To prezentacja dokonań lubelskiego środowiska naukowego. Autorem scenariusza jest Łukasz Witt-Michałowski, a za muzykę i udźwiękowienie odpowiada Piotr Bańka. Tym osobom, które nie będą mogły wziąć udziału w widowisku, proponujemy inne rozwiązanie – wszystkie publiczne uczelnie na swoich fanpage’ach będą realizowały transmisję z tego pokazu fontann. Jest to pierwsza taka sytuacja w historii, kiedy uczelnie jednocześnie będą pokazywać jeden obraz w swoich mediach społecznościowych – zapowiada Wirginia Gieryng-Cieplak, dyrektor Centrum Promocji UMCS.
Wśród zaproszonych na Festiwal gości są m.in. prof. Robert Huber, niemiecki biochemik i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, a także wybitny polski językoznawca prof. Jerzy Bralczyk.
Aktualnie w bazie festiwalowej mamy zarejestrowanych 1340 projektów (2350 edycji). O skali przedsięwzięcia może też świadczyć fakt, że Festiwal będzie się odbywał w stu różnych obiektach (383 sale wykładowe), a w przygotowanie projektów zaangażowanych jest 1640 osób. Jest to ogromna drużyna ludzi, pasjonatów nauki. Na ten moment mamy zarezerwowanych niemal 26 tys. miejsc. Jestem przekonany, że w tym roku przekroczymy 30 tys. potwierdzonych rezerwacji – mówi dr Andrzej Zykubek, koordynator LFN ds. obsługi serwisu internetowego.
Warto odnotować, że tegoroczna edycja doczekała się swojej maskotki. W trakcie Pikniku Naukowego, 19 września, uczestnicy będą mieli okazję otrzymać specjalnie stworzonego na tę okazję koziołka LFN – do rozdania będzie ok. tysiąc sztuk.
Lubelski Festiwal Nauki jest największą cykliczną imprezą upowszechniającą naukę na Lubelszczyźnie j jedną z trzech pod względem frekwencji największych w Polsce. Organizowany jest przez pięć lubelskich uczelni publicznych: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnikę Lubelską oraz Urząd Miasta Lublin. Dodatkowo co roku w organizację LFN włączają się inne instytucje naukowo-badawcze i publiczne z województw lubelskiego i podkarpackiego.
MK, źródło: UMCS