Dlaczego wysyłamy w kosmos laboratoria wielkości termosu? Jak w przyszłości będzie wyglądać architektura? W jaki sposób inżynierowie walczą z nowotworami? To tylko część ważnych tematów, jakie poruszają badacze Politechniki Wrocławskiej w nowym miniserialu dokumentalnym „Nauka do potęgi”. Premiera pierwszego odcinka w piątek 19 listopada.
Serial jest kolejnym etapem kampanii wizerunkowej, którą Politechnika Wrocławska rozpoczęła 15 listopada – w swoje święto. Po ulicach stolicy Dolnego Śląska jeżdżą już autobusy i tramwaje MPK z reklamami uczelni, a wkrótce pojawią się one także na budynkach kampusu PWr. W grudniu na jednej z kamienic w centrum miasta powstanie mural.
Każdy odcinek „Nauki do potęgi” skupi się na jednym wyzwaniu, które podejmują obecnie naukowcy Politechniki Wrocławskiej – od walki z nowotworami piersi, przez projektowanie elektrycznych pojazdów i inteligentnych miast, po eksplorację kosmosu. W serialu o swoich doświadczeniach i pracy opowie dwunastu badaczy z PWr, m.in. prof. Jan Biliszczuk, projektant wrocławskiego Mostu Rędzińskiego, prof. Jan Dziuban, dyrektor naukowy projektu wystrzelenia w kierunku Marsa polskiego nanosatelity czy dr inż. Joanna Bauer, której zespół dostał europejską nagrodę dla innowatorów za badania nad terapią nowotworów piersi.
Premiera pierwszego odcinka – „Wyzwania współczesnej architektury” – w piątek 19 listopada o godz. 19:00 – na stronie serial.pwr.edu.pl oraz na kanale YouTube Politechniki Wrocławskiej. Kolejne odcinki będą ukazywały się co tydzień – aż do 21 grudnia. Naukowcy zabiorą widzów do laboratoriów, pracowni i warsztatów, w których na co dzień pracują. W dokumencie opowiedzą o prowadzonych przez siebie badaniach i technologiach, które zmieniają nasze życie. Serial przygotowała firma Camera Nera. Narratorem odcinków jest Andrzej Ferenc. Zwiastun serialu dokumentalnego jest dostępny na stronie internetowej Politechniki Wrocławskiej.
Politechnika Wrocławska od lat należy do czołówki najlepszych uczelni technicznych w kraju. Jej naukowcy regularnie zdobywają granty na badania, a ich wynalazki i rozwiązania są doceniane i wdrażane. Dwóch badaczy należy do elitarnego grona laureatów Polskiego Nobla, czyli nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Aż 44 uczonych z PWr sklasyfikowano w najnowszej edycji prestiżowego rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie. Na trzynastu wydziałach i trzech filiach Politechniki Wrocławskiej uczy się ponad 24 tys. studentów. Działają w ponad 200 kołach naukowych, organizacjach i agendach kultury, a dzięki swoim międzynarodowym projektom podróżują po całym świecie.
źródło: PWr