Aktualności
Życie akademickie
02 Listopada
Źródło: NCN
Opublikowano: 2021-11-02

Nauka w Centrum – o wzroście gospodarczym

300 tys. lat wzrostu gospodarczego – to tytuł drugiego wykładu w cyklu „Nauka w Centrum”. W środę 3 listopada prelekcję online wygłosi prof. Jakub Growiec, laureat Nagrody NCN 2020.

Odkąd ok. 300 tys. lat temu pojawił się gatunek Homo sapiens, ludzkość przeszła bardzo długą drogę. Stopniowo podbiliśmy cały świat, przekształciliśmy ekosystemy w pola uprawne, wybudowaliśmy wsie i miasta oraz powiązaliśmy je siecią dróg i kolei. Od gospodarki łowiecko-zbierackiej przeszliśmy do rolnej, przemysłowej, a w ostatnich latach – cyfrowej. W miarę kolejnych rewolucji technologicznych tempo rozwoju cywilizacji światowej coraz bardziej wzrastało. W swoim wykładzie prof. Jakub Growiec postara się wykazać, jaką rolę w tych zmianach odgrywa przyrost naturalny, postęp technologiczny, dostęp do energii, a także moc obliczeniowa komputerów oraz algorytmy sztucznej inteligencji. Spróbuje też sformułować prognozy na przyszłość.

Prof. Jakub Growiec pracuje w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest autorem zaawansowanych badań nad wzrostem gospodarczym, szczególnie uwzględniających rolę, jaką odgrywa w nim postęp technologiczny oraz kapitał ludzki. W 2020 otrzymał Nagrodę NCN w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce.

Wykład prof. Growca odbędzie się 3 listopada o godz. 18:00 na kanale YouTube. Wykład będzie interaktywny, widzowie mają możliwość zadawania pytań w trakcie prezentacji i po niej – w komentarzach na YouTube. Cykl „Nauka w Centrum” organizowany jest wspólnie przez Narodowe Centrum Nauki i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Inauguracyjny wykład wygłosił dr Paweł Polkowski. Obejrzało go dotąd ponad 4,5 tys. widzów.

Do końca roku zaplanowano jeszcze cztery prelekcje z udziałem laureatów Nagrody NCN:

  • 17 listopada – prof. Wojciech Fendler
  • 1 grudnia – dr hab. Michał Tomza
  • 8 grudnia – dr hab. Sebastian Glatt
  • 15 grudnia – prof. Jonatan Gutman

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)