Naukowcy z Politechniki Opolskiej usprawnią działanie nowoczesnego tomografu do wykrywania niebezpiecznych substancji. Uczelnia nawiązała współpracę ze światowym liderem w produkcji urządzeń związanych z kontrolą bezpieczeństwa.
Umowę z firmą Nuctech podpisano 22 czerwca. Dokument sygnowali: prof. Marcin Lorenc – rektor Politechniki Opolskiej i Paweł Ambroziak – kierownik projektu z firmy Nuctech. Polski oddział chińskiej firmy ma swoją siedzibę w Warszawie i zajmuje się produkcją takich urządzeń, jak skanery rentgenowskie (stacjonarne, mobilne oraz przenośne), tomografy przemysłowe z przeznaczeniem na lotniska, detektory cieczy, akceleratory liniowe oraz detektory promieniowania rentgenowskiego. Produkowane przez firmę tomografy pracujące na lotniskach są w stanie w ciągu godziny zeskanować nawet 1000 walizek w poszukiwaniu niebezpiecznych płynów i substancji.
Natomiast algorytmy sprawdzające, czy w walizkach takie substancje się znajdują, mają znacznie dłuższy czas pracy. Stąd też nasi naukowcy będą pracować nad tymi algorytmami, żeby działały dokładniej i szybciej – tłumaczy prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Unikatowy w skali światowej tomograf trafi na politechnikę już we wrześniu. Wtedy rozpoczną się prace nad usprawnieniem jego działania. Ale umowa o współpracy nie ogranicza się tylko do tego. Przewidziano również praktyki dla studentów, a dla najlepszych – oferty pracy w warszawskim oddziale firmy. W planach jest także realizacja wspólnych badań oraz doktoratów wdrożeniowych.
MK, źródło: PO