Aktualności
Życie akademickie
26 Marca
Opublikowano: 2020-03-26

Naukowcy stworzyli aplikację organizującą pomoc dla szpitali

Grupa naukowców i informatyków Wirtualnego Instytutu Kryzysowego opracowała aplikację wsparciedlaszpitala.pl systematyzującą i organizującą pracę lokalnych koordynatorów pomagających w powstrzymaniu epidemii koronawirusa.

Zmaganiom lekarzy z COVID-19 towarzyszą coraz częściej apele zarządzających szpitalami o pomoc w dostarczeniu niezbędnego sprzętu. Organizowane są tysiące zbiórek, niektórzy podejmują się szycia masek i strojów, a nawet drukowania specjalnych przyłbic. Często efekty tych akcji, inicjowanych z potrzeby serca, nie trafiają w odpowiednim czasie i oczekiwanej ilości tam, gdzie najbardziej ich potrzeba. Organizacja wsparcia, pomimo zaangażowania lokalnych aktywistów, stanowi dla szpitali dodatkowe wyzwanie. Dlatego grupa naukowców i informatyków Wirtualnego Instytutu Kryzysowego – spółki celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – opracowała aplikację systematyzującą i organizującą pracę lokalnych koordynatorów. Z darmowego programu korzysta już ponad 111 polskich szpitali. Specjaliści apelują, by przed szczytem zachorowań jak najwięcej szpitali z fali spontanicznego działania uczyniło sprawny, efektywny system stałego społecznego wsparcia. Potrzebne będą środki, sprzęt, wolontariusze. System wsparciedlaszpitala.pl może to uporządkować organizacyjnie.

Oprogramowanie zostało opracowane przez polskich naukowców współpracujących z przedsiębiorcami i ludźmi dobrej woli. Darmowa aplikacja jest niezwykle prosta i składa się z trzech głównych modułów. Z jednej strony szpitale łatwo mogą zgłosić swoje potrzeby: od drobnych – typu posiłki czy napoje dla pacjentów – po większe, np. maski, wolontariuszy, etc. Z drugiej strony chętni mogą zgłaszać swe wsparcie w pracy personelu medycznego, odpowiadać na apele i oferować pomoc. Szczególną uwagę aplikacja zwraca na lokalnych koordynatorów wsparcia – to oni wszak są motorem inicjatywy i ich entuzjazm zostanie wsparty organizacyjnie. Platforma definiuje rodzaj pomocy, obszar, w którym może być udzielana, czas i warunki. Jak deklarują twórcy, platforma nie zastępuje strukturalnego wsparcia, jakie otrzymują szpitale od państwa. Ma tylko wspomóc w koordynacji rzeki pomocy i tysięcy oddolnych, lokalnych inicjatyw.

Twórcy platformy to grupa informatyków i ekonomistów pracujących w ramach Wirtualnego Instytutu Kryzysowego.  To otwarta platforma internetowa zrzeszająca naukowców z ponad 30 polskich ośrodków akademickich.

– Naszym celem jest budowanie interdyscyplinarnego zespołu eksperckiego gotowego do pomocy merytorycznej administracji lokalnej i centralnej w działaniach związanych ze zwalczaniem przebiegu i skutków pandemii COVID-19 w Polsce w takich obszarach, jak: medycyna, prawo, gospodarka, technologia, społeczeństwo – mówi jeden z inicjatorów, dr Jakub Jasiczak.

WIK to kilkudziesięciu naukowców zajmujących się epidemiologią, ekonomią, zarządzaniem, informatyką, logistyką, psychologią, komunikowaniem itd. Aktualnie pracują nad rozwiązaniami, począwszy od systemu wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw, usprawnienia przepływu pojazdów na polskich granicach, aż po opracowywanie prostych aplikacji umożliwiających sprawniejsze działanie w kryzysie. To oddolna inicjatywa na zasadzie akademickiego think-tanku z głównym założeniem szybkiego generowania skutecznych i tanich rozwiązań. WIK nie ma charakteru komercyjnego, a wszyscy uczestnicy instytutu pracują społecznie.

Aplikacja wsparciedlaszpitala.pl powstała we współpracy z informatykami z zespołu Clorce.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)