Aktualności
Życie akademickie
15 Marca
Prof. Magdalena Gawin (z prawej) i prof. Katarzyna Smyk. Fot. MKiDN
Opublikowano: 2019-03-15

Naukowcy UMCS w Radzie ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Wiceminister Kultury prof. Magdalena Gawin wręczyła 13 marca powołania nowym członkom Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W skład Rady weszli naukowcy z Zakładu Kultury Polskiej UMCS. Przewodniczącą gremium została dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS, zaś członkiem prof. Jan Adamowski. Rada liczy łącznie 21 osób, a ich kadencja potrwa do 2021 r.

Wiceminister Magdalena Gawin podziękowała za dotychczasową pracę nad niematerialnym dziedzictwem kulturowym w Polsce. Z informacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynika bowiem, że od 2015 r. na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego znalazły się aż 22 polskie wpisy, a na Liście Światowej pojawił się pierwszy polski wpis, którym jest szopkarstwo krakowskie. – Wpis szopkarstwa na światową Listę UNESCO ucieszył całą Polskę. Szopkarstwo to piękna praktyka i umiejętność. Życzę Państwu, żeby kolejne wpisy były równie ważne i przełomowe jak ten pierwszy. To także Państwa sukces – powiedziała wiceminister kultury.

Podczas posiedzenia 13 marca członkowie Rady dyskutowali m.in. na temat nowych wniosków o wpis na światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Katarzyna Skałecka

Dyskusja (0 komentarzy)