Naukowcy Politechniki Śląskiej opracowują algorytmy, które mogą być wykorzystywane w sklepach i automatach zaopatrujących ludzi w produkty żywnościowe. Pierwszy taki punkt wykorzystujący rozwiązania gliwickich badaczy uruchomiono przed Wydziałem Mechanicznym Technologicznym.
Projekt sklepów samoobsługowych zrodził się jeszcze przed pandemią koronawirusa. W jej trakcie potrzeba ograniczenia kontaktu bezpośredniego obsługi sklepu z klientami została jeszcze bardziej wzmocniona. Dodatkowo automatyzacja eliminuje problem z dostępnością personelu, dzięki czemu taki punkt sprzedażowy może pracować 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.
Rolą naukowców z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn PŚl było przygotowanie odpowiednich algorytmów wykorzystujących metody sztucznej inteligencji na potrzeby podsystemu służącego do planowania zatowarowania sklepu w asortyment dostosowany do bieżących potrzeb klientów oraz optymalnego rozmieszczenia towarów w magazynie.
Rozwinęliśmy algorytmy, które analizowały dane historyczne innych sklepów stacjonarnych. Na podstawie tych prawdziwych danych trenowaliśmy nasze algorytmy. W ten sposób jesteśmy w stanie przygotować system zaopatrywania punktów sprzedażowych w konkretny towar, w konkretnym czasie – wyjaśnia prof. Wojciech Moczulski z Wydziału Mechanicznego Technologicznego, kierownik zespołu.
Dzięki systemowi punkt sprzedażowy będzie oferować towar, który jest chętnie kupowany przez klientów. System na bieżąco monitoruje, jakie towary mają największy zbyt oraz w jakich godzinach. W zależności od lokalizacji sklepiku, te potrzeby mogą być różne.
Na parkingu Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej stanęła testowa zautomatyzowana samoobsługowa witryna piekarnicza. To rozwiązanie o dodatkowym stopniu trudności, ponieważ towar znajdujący się w środku musi być świeży, a w przypadku np. ciastek z kremem czy sałatek, podany klientowi w taki sposób, aby nie stracił konsystencji, smaku i walorów estetycznych.
Faza testowa dotyczy sprawdzenia, jak działa punkt w postaci witryny piekarniczej, ale w dalszych planach ten projekt będzie o wiele bardziej rozbudowany. W maju chcemy zaprezentować w pełni zautomatyzowany magazyn całodobowy, który będzie oferował już znacznie więcej towarów – dodaje prof. Moczulski.
Inżynierowie z Politechniki Śląskiej pracują także nad algorytmami, które pomogą zoptymalizować zużycie energii w takim sklepie oraz skrócić czas kompletowania zamówienia. Stosują w tym celu najnowocześniejsze technologie Przemysłu 4.0, bazujące na bliźniakach cyfrowych. Docelowo projekt zakłada, że zamówienia w zautomatyzowanym sklepie będzie można złożyć podobnie jak w sklepie internetowym z tą różnicą, że można zamówić towar na konkretną godzinę i do odbioru w określonym miejscu, w którym znajduje się magazyn lub sklep. Automatyczny sklep spożywczy ma zostać uruchomiony wkrótce w powiecie gliwickim.
Projekt był dofinansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Za realizację odpowiadało konsorcjum, którego liderem była firma HemiTech sp. z o.o.
źródło: PŚl