Aktualności
Życie akademickie
26 Listopada
Źródło: Politechnika Śląska
Opublikowano: 2021-11-26

Naukowcy z PŚl stworzyli oczyszczacz powietrza dla szpitali i szkół

Naukowcy Politechniki Śląskiej oraz absolwenci uczelni ze startupu WAAM zaprojektowali i wykonali nowy wynalazek – ULI, czyli innowacyjny oczyszczacz powietrza dedykowany szkołom oraz szpitalom.

Nad oczyszczaczem powietrza pracował zespół w składzie: prof. dr hab. inż. Krzysztof Pikoń, dr inż. Magdalena Bogacka, dr inż. Waldemar Ścierski i dr inż. Ewa Brągoszewska, a także dr inż. Artur Czachor (absolwent Politechniki Śląskiej) ze startupu WAAM. Opracowali oni urządzenie, które będzie pomagało wyeliminować drobnoustroje chorobotwórcze z powietrza wraz z cząstkami pyłu zawieszonego w taki sposób, by było to efektywne i jednocześnie energooszczędne. Oczyszczacz powietrza ULI jest oparty na unikalnych rozwiązaniach, które zapewniają jego skuteczność potwierdzoną badaniami. Urządzenie może być wykorzystane w budynkach użyteczności publicznej, wspomagając ochronę zdrowia osób w nich przebywających.

Oczyszczacz powietrza ULI jest odpowiedzią na trzy wyzwania, które aktualnie stoją przed nami. Pierwszym jest ochrona przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Wyeliminowanie bakterii, pleśni, wirusów z powietrza, którym oddychamy ma kluczowe znaczenie nie tylko w walce z pandemią COVID-19, ale również będzie ważne w przyszłości. Co roku mamy przecież falę zachorowań na grypę i inne choroby. Nasze zdrowie zależy w dużej mierze od czystości biologicznej powietrza. Ale nie tylko. Drugim wyzwaniem są zanieczyszczenia pyłowe obecne w powietrzu, które mają wpływ na nasze zdrowie, powodując szereg chorób. Trzecie wyzwanie stanowi środowisko, nadmierne zużycie energii i związana z nim emisja między innymi CO2, który to gaz ma wpływ na globalne ocieplenie. W czasie pandemii i zwiększonej zachorowalności na choroby wywoływane przez wirusy zalecane jest częste wietrzenie pomieszczeń. W sezonie zimowym metoda ta jest o tyle problematyczna, że jakość powietrza na zewnątrz nie jest najlepsza, a stężenia pyłu zawieszonego potrafią być naprawę wysokie. Dodatkowo każde wietrzenie to utrata dużej ilości energii — tłumaczy prof. Krzysztof Pikoń.

Urządzenie charakteryzuje się unikalną konstrukcją opartą o pulsacyjny przepływ powietrza w specjalnie zaprojektowanym kanale powietrznym. To innowacyjne rozwiązanie pozwoliło na wytworzenie się nielinearnego przepływu powietrza w miejscach, gdzie znajdują się lampy UVC w technologii LED (zerowa emisja ozonu). Urządzenie wyposażone jest w dwa wysokowydajne wentylatory, dzięki czemu uzyskuje przemysłowe parametry wydajności na poziomie 1250 m3/h, a to wszystko jest zasilane niskim napięciem. Dodatkowo inżynierowie Politechniki Śląskiej wyposażyli oczyszczacz ULI w czujnik foniczny wykrywający hałas.

Dzięki temu urządzenie rozpoznaje, że np. uczniowie w danym momencie mają przerwę i przebywają na szkolnym korytarzu, w następstwie oczyszczacz włącza tryb maksymalnych obrotów w celu filtracji powietrza — wyjaśnia dr inż. Artur Czachor.

Jedno z urządzeń zostanie zainstalowane w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu. Urządzenie stanie w Pediatrycznej Izbie Przyjęć. To właśnie tam jest najwięcej przypadków z wirusem grypy, RSV i oczywiście koronawirusem.

Do tej pory nie korzystaliśmy z oczyszczaczy, ponieważ naszym zdaniem te dostępne na rynku nie są dostosowane do użycia w szpitalach, gdzie atmosfera jest zupełnie inna niż w naszym zaciszu domowym — mówi dr n. med. Dariusz Budziński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Drugie z prototypowych urządzeń będzie nagrodą w konkursie promującym szczepienia przeciw Covid-19.

Konkurs polega na tym, że każdy może wysłać pracę wykonaną dowolną techniką, propagującą właśnie szczepienia. Zwycięzca będzie miał możliwość wskazania szkoły, do której trafi oczyszczacz ULI, a dodatkowo także dom dziecka, do którego my, jako fundacja Novis plus, przekażemy bon edukacyjny na zajęcia dla dzieciaków — mówi Katarzyna Słaboń z fundacji Novis plus.

Więcej szczegółów na temat konkursu na stronie internetowej www.bohater-szkoly.pl.

Oczyszczacz powietrza to nie ostatni wspólny projekt Politechniki Śląskiej i startupu WAAM. Trwają prace nad kolejnymi rozwiązaniami, które będą pomagały podnosić jakość życia i wesprą system opieki medycznej.

Politechnika Śląska od początku pandemii angażuje się w projekty wspierające środowisko medyczne w walce z COVID-19. Działalność badawcza na rzecz ochrony zdrowia, klimatu, a także wspieranie badań służących poprawie jakości życia są zagadnieniami należącymi do priorytetów naszej uczelni. To elementy strategii rozwoju Politechniki Śląskiej – podkreśla dr hab. inż. Sebastian Werle, prof. PŚ, koordynator jednego z sześciu Priorytetowych Obszarów Badawczych Politechniki Śląskiej – Ochrony klimatu i środowiska, nowoczesnej energetyki.

źródło: PŚl

 

Dyskusja (0 komentarzy)