Aktualności
Życie akademickie
25 Października
Opublikowano: 2022-10-25

Naukowcy z UPWr nagrywają podcasty

„Mamy zielone pojęcie” – to nowy podcast, w którym naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu rozmawiają o problemach współczesnego świata: bezpieczeństwie energetycznym, wojnach o wodę czy zrównoważonych metodach produkcji żywności.

Idea podcastów „Mamy zielone pojęcie” wynika nie tylko z potrzeby prezentowania aktualnego stanu wiedzy naukowej, ale przede wszystkim z konieczności dotarcia z nią do szerokiego grona odbiorców. Eksperci, którzy zabierają głos, odwołują się do naukowo potwierdzonych faktów, a nie potocznych opinii.

Jesteśmy zalewani fake newsami, zwłaszcza w przestrzeni wirtualnej. Większość nas kojarzy je ze sferą życia politycznego, ale pandemia pokazała, że wykorzystuje się je również do budowania fałszywego przekazu dotyczącego medycyny, zdrowia, żywienia, rolnictwa, energetyki, praktycznie wszystkich obszarów aktywności człowieka. Dyskusje o tym, czy i jak jako społeczeństwo jesteśmy podatni na oddziaływanie niesprawdzonych informacji przedkładając je nad naukowo potwierdzone fakty stała się punktem wyjścia do stworzenia podcastów, w których naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, badacze z dorobkiem, ogromną wiedzą, a przede wszystkim świadomi konieczności dzielenia się nią, rozmawiają, wyjaśniają i rysują nowe perspektywy konkretnych tematów – mówi dr Dorota Sikora, dyrektor Działu Promocji UPWr.

W trzech pierwszych podcastach, które już są dostępne na stronie podcasty.upwr.edu.pl, gośćmi są: prof. Szymon Szewrański, dyrektor Instytutu Gospodarki Przestrzennej i dr hab. Katarzyna Tokarczyk-Dorociak z Katedry Architektury Krajobrazu, prof. Arkadiusz Dyjakon z Katedry Biogospodarki Stosowanej i prof. Przemysław Bukowski z Zakładu Niskoemisyjnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej oraz dr Marta Czaplicka z Katedry Ogrodnictwa i dr Małgorzata Świąder z Instytutu Gospodarki Przestrzennej.

Kolejne odcinki będą pojawiać się co dwa tygodnie, zawsze w poniedziałek. Każdy dotyczy innego tematu, ale zawsze odnoszą się do problemów, które w mniej lub bardziej znaczący sposób albo już wpływają na nasze życie, albo wpłynąć mogą w niedalekiej przyszłości.

Podcastów można także słuchać na platformach: Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts (pod hasłem „Mamy zielone pojęcie”) oraz na YouTube.

źródło: UPWr

Dyskusja (0 komentarzy)