Aktualności
Życie akademickie
09 Marca
Opublikowano: 2017-03-09

Naukowcy zatrzymani za korupcję

Wrocławska policja informuje o zatrzymaniu dwóch naukowców z AGH, którzy są podejrzani o korupcję przy realizacji i finansowaniu grantów badawczych. Zarzuca się im wyłudzenie ponad 2 milionów złotych, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Nawet do 10 lat pozbawienia wolności może grozić dwóm naukowcom z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zatrzymanym przez funkcjonariuszy Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Zatrzymanym zarzuca się, że w latach 2001-2015 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej umożliwili nieprawidłowe rozdysponowanie przeznaczonych na realizację grantów badawczych środków finansowych w kwocie ok. 2,2 miliona złotych. Sprawa dotyczy grantów w wysokości od 280 tys. do 500 tys. zł, realizowanych ze środków Ministerstwa Nauki i Informatyzacji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki oraz Komitetu Badań Naukowych. Zatrzymani naukowcy wprowadzali wymienione urzędy i instytucje w błąd co do osób zatrudnionych do prowadzenia badań, ich kwalifikacji i kompetencji, a także weryfikacji wykonanych prac. Obaj zatrzymani usłyszeli już zarzuty w tej sprawie.

Jak wynika z ustaleń śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Legnicy, zatrzymani naukowcy do wykonania poszczególnych umów grantowych, realizowanych w latach 2001-2015, wyznaczali zaufane osoby z grona znajomych lub rodziny, które nie posiadały żadnych kwalifikacji do prowadzenia badań naukowych. W efekcie opracowania naukowe były kompilacją różnych zebranych prac, m.in. wykorzystywanych w przeszłości w innych grantach. Pieniądze za rzekomo zrealizowane projekty wpływały na konta zaufanych osób. Przestępstwo miało polegać na przekroczeniu uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy realizacji i finansowaniu grantów w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są dalsze zatrzymania. To już trzecie śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu dotyczące nieprawidłowości przy rozliczaniu grantów w środowisku naukowym. Wcześniejsze sprawy dotyczyły naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

(p, źródło: KWP we Wrocławiu)

Źródło zdjęcia: policja.pl

Dyskusja (0 komentarzy)