Aktualności
Życie akademickie
07 Grudnia
Opublikowano: 2022-12-07

Naukowe środowe popołudnie

Zapowiada się prawdziwie naukowe popołudnie. W środę, 7 grudnia, wręczone zostaną Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a zaraz później nastąpi inauguracja nowej edycji cyklu wykładów online z udziałem laureatów Nagród Narodowego Centrum Nauki. 

To będzie popołudnie z nauką na najwyższym poziomie. Najpierw trzej wybitni uczeni – prof. Marcin Nowotny, prof. Bartosz Grzybowski i prof. Adam Łajtar – odbiorą Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce przyznano po raz 31.

Prof. Marcin Nowotny, szef Laboratorium Struktury Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, otrzyma nagrodę w obszarze nauk o życiu i o Ziemi za wyjaśnienie molekularnych mechanizmów rozpoznawania uszkodzeń DNA oraz ich naprawy. Prof. Bartosza Grzybowskiego z Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie i Ulsan National Institute of Science and Technology w Ulsan w Republice Korei wyróżniono w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie i empiryczną weryfikację algorytmicznej metodyki planowania syntezy chemicznej. Prof. Adam Łajtar z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego jest laureatem w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za interpretację źródeł epigraficznych, ukazującą religijne i kulturowe aspekty funkcjonowania średniowiecznych społeczności zamieszkujących Dolinę Nilu.

Wysokość nagrody wynosi 200 tys. zł. Uroczystość wręczenia rozpocznie się o godzinie 16:00 i będzie transmitowana online na kanale FNP na YouTube.

Zaraz potem zainaugurowana zostanie kolejna odsłona cyklu wykładów online pt. „Nauka w Centrum”. To seria spotkań z naukowcami organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy z Fundacją Centrum Kopernika. O swoich badaniach opowiedzą laureaci Nagrody NCN, którzy otrzymali to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla młodych naukowców w październiku. Na początek dr hab. Piotr Wcisło z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zdobywca ERC Starting Grant, opowie o testowaniu granic teorii kwantowej. Początek wykładu, po którym zaplanowano sesję pytań i odpowiedzi, o godzinie 18:00. Transmisja na kanale YouTube Centrum Kopernika.

Kolejne zaplanowano na 15 grudnia (dr hab. Karolina Safarzyńska) i 21 grudnia (dr hab. Michał Bogdziewicz). Serię „Nauka w Centrum” rozpoczęły rozmowy z laureatami Nagrody NCN w 2020 i 2021 roku. Dotychczasowe wykłady obejrzało już ponad 90 tysięcy osób. Ich zapis jest dostępny na kanale YouTube Narodowego Centrum Nauki.

Mariusz Karwowski

 

Dyskusja (0 komentarzy)