Aktualności
Życie akademickie
28 Grudnia
Opublikowano: 2021-12-28

NAVOICA popularna także wśród Polonii

Już ponad 35 tys. zaświadczeń wystawiono uczestnikom kursów na platformie NAVOICA. Polacy postawili na edukację zdalną, aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy.

NAVOICA to ogólnopolska platforma edukacyjna oferująca wyłącznie bezpłatne kursy online, opracowane przez uczelnie i instytucje edukacyjne. Dotyczą one wielu dziedzin i są realizowane przez polskie uczelnie, co daje gwarancję wysokiej jakości ich treści. Serwis obsługiwany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy oferuje szkolenia dla wszystkich, którzy chcą się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę. Materiały dostępne na platformie mogą być wykorzystane przez uczniów, studentów i nauczycieli podczas kształcenia na odległość.

Katalog kursów jest interdyscyplinarny i stale poszerzany. Mamy już ponad 63 tys. zarejestrowanych uczestników. Oferujemy bezpłatne kursy nie tylko po polsku, ale także w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim. Obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania serwisem poza granicami Polski, przy czym znaczna część użytkowników z zagranicy to Polacy, którzy wyjechali z kraju. Obecnie na platformie NAVOICA dostępne są 124 kursy opracowane przez 29 organizatorów. Katalog kursów zmienia się z tygodnia na tydzień – zauważa dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI PIB.

Zainteresowanie serwisami e-learingowymi znacznie wzrosło od początku pandemii. OPI PIB wydał już ponad 35 750 zaświadczeń o ukończeniu kursu. Polacy postawili na edukację zdalną, aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy.

Analizując dane z Google Analytics za 2021 r., widać, że wśród użytkowników z innych państw dominują mieszkańcy Ukrainy (3871), USA (3680), Niemiec (2777), Wielkiej Brytanii (2599) oraz Niderlandów (1486). Cieszymy się bardzo, że NAVOICA popularna jest także poza granicami kraju. Motywuje nas to do ciągłego poszerzania naszej oferty. Do tej pory zrealizowaliśmy łącznie 450 edycji kursów. I to na pewno nie jest nasze ostatnie słowo – zapewnia dr Aleksandra Kołodziejczak, starszy specjalista ds. e-learningu w OPI PIB.

Do najpopularniejszych obszarów tematycznych należą: programowanie, nauka języków obcych, a także rozwój umiejętności miękkich. Oferowane szkolenia dotyczą m.in. technologii informatycznych, zasad programowania, kluczowych kompetencji w biznesie, a także metodyki pisania prac dyplomowych. Każdy użytkownik znajdzie również w serwisie praktyczne szkolenia dotyczące zarządzania przedsiębiorstwem, projektowania gier, a także uzyska odpowiedź na pytanie, jak przekształcić projekt naukowy w pomysł na biznes. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie obcokrajowców Polską, NAVOICA oferuje także bezpłatne kursy w języku angielskim, niemieckim, ukraińskim i rosyjskim.

Platforma NAVOICA powstała w ramach projektu „Polski MOOC”, realizowanego na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Serwis jest wspierany instytucjonalnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Platforma dostępna jest na stronie www.navoica.pl.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)