Rozpoczął się nabór do kolejnej edycji programu stypendialnego Banach NAWA. Skierowany jest do młodzieży z krajów rozwijających się, która chce podjąć studia w Polsce.
To jedno z ważniejszych przedsięwzięć Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Realizowane jest we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Program ma na celu nie tylko umiędzynarodowienie polskiej nauki, ale także wyrównywanie szans pomiędzy różnymi regionami świata oraz budowanie pomostów między krajami rozwijającymi się i szeroko rozumianym Zachodem poprzez podnoszenie poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych obywateli.
Program Banach NAWA obejmuje studia II stopnia w języku polskim lub angielskim na uczelniach polskich nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. Ponadto obywatelom niektórych krajów – Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Macedonii Północnej, Mołdawii, Serbii, Ukrainy i Uzbekistanu – oferowana jest dodatkowo możliwość podjęcia studiów II stopnia w dziedzinie nauk humanistycznych i nauk społecznych, z wyjątkiem kierunków filologicznych w zakresie języka ojczystego z kraju pochodzenia wnioskodawcy.
O stypendium NAWA mogą się starać osoby, które:
Nabór wniosków będzie prowadzony do końca marca. Całkowity budżet na tegoroczny nabór wynosi ok. 9,9 mln zł.
W poprzedniej edycji Banach NAWA zgłoszono około 2 tys. wniosków, przyznano 260 stypendiów osobom z prawie 30 krajów. Najwięcej z Etiopii, Nigerii, Ukrainy i Azerbejdżanu. Poza tym wśród stypendystów znaleźli się także studenci m.in. z Albanii, Białorusi, Brazylii, Jordanii, Kazachstanu, Kenii czy Wietnamu. Największą popularnością wśród studentów w poprzednim naborze cieszyły się Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet Jagielloński.
Warto przypomnieć, że patron stypendium, prof. Stefan Banach (1892–1945), to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich matematyków. Był współtwórcą lwowskiej szkoły matematycznej oraz analizy funkcjonalnej, czyli działu matematyki mającego zastosowanie w opisywaniu m.in. zjawisk przyrodniczych.
Szczegóły dotyczące naboru programu Banach NAWA znajdują się na stronie internetowej NAWA.
MK