Aktualności
Życie akademickie
21 Maja
Źródło: Narodowe Centrum Nauki
Opublikowano: 2024-05-21

NCN organizuje szkolenie online z oceny wniosków

Za dwa tygodnie odbędzie się kolejne szkolenie online dotyczące oceny wniosków w konkursach Narodowego Centrum Nauki. Ruszyła już rejestracja na webinar.

To kolejne z serii spotkań informacyjnych online organizowanych w tym roku przez Narodowe Centrum Nauki. Webinary przeznaczone są dla naukowców i doktorantów chcących składać wnioski w konkursach grantowych NCN. Najbliższe szkolenie zaplanowano na 4 czerwca. Będzie poświęcone procesowi oceny wniosków.

Przypomnijmy, Rada NCN zmieniła niedawno zasady oceny wniosków. W jednym z jej kryteriów, czyli ocenie projektu, scalono trzy podkryteria: poziom naukowy, wykonalność projektu i potencjalny wpływ projektu, z których każde miało określoną wagę w ostatecznej punktacji wniosku i odrębną punktację. Teraz projekt jest oceniany całościowo w skali 0-5.

Mamy nadzieję, że scalenie punktacji ulepszy proces oceny. Nie zawsze bowiem jest możliwe ścisłe oddzielenie oceny np. poziomu naukowego projektu od jego wykonalności, czy też potencjalnego wpływu od poziomu naukowego i wykonalności – przekonywała w naszym cyklu „Zapiski z Rady” dr hab. Joanna Golinska-Pilarek.

Dodała, że w formularzu oceny doprecyzowano jednocześnie, iż całościowe uzasadnienie oceny projektu musi wyraźnie wskazywać mocne i słabe strony projektu w odniesieniu do wszystkich podkryteriów oceny, a wskazując te mocne i słabe strony, powinno się jasno określić, którym z nich należy nadać większe znaczenie i dlaczego. Jak wskazała, to bardziej globalne podejście do oceny projektu jest zgodne z ogólnymi trendami, które są już wdrożone przez wiele agencji europejskich, np. European Research Council.

Podczas najbliższego szkolenia, oprócz zagadnień związanych z oceną formalną, poruszane będą także kwestie z zakresu oceny merytorycznej, a więc m.in. kto ocenia wnioski i na co eksperci zwracają uwagę. Ponadto będzie mowa o formularzu oceny, jak również różnych aspektach oceny: dorobku naukowego, kosztorysu, pozostałych kwestii (etycznych, planu zarządzania danymi). Uczestnicy dowiedzą się także o różnicach między opiniami indywidualnymi a uzasadnieniem końcowym.

Webinar odbędzie się 4 czerwca i potrwa około pół godziny. Aby wziąć w nim udział, należy się zarejestrować. Zapisy poprzez platformę Clickmeeting.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)