Aktualności
Życie akademickie
19 Lutego
Fot. Tomasz Jurek, YAPA
Opublikowano: 2019-02-19

Nie żyje Jurek Bożyk – legenda Yapy

W Krakowie, w wieku 78 lat zmarł Jurek Bożyk – jedna z największych legend Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA, muzyk jazzowy, działacz niepodległościowy, turysta i przewodnik. Od lat zawsze swoim występem otwierał Yapę, a utwór „Studenckie lato” w jego wykonaniu stał się festiwalowym hymnem.

Jerzy Michał Bożyk urodził się w 1941 roku we Lwowie, ale większość swojego życia związał z Krakowem. Był jednak również związany z Łodzią. Tu ukończył liceum muzyczne (1959 r.). Po ukończeniu szkoły rozpoczął współpracę z zespołami The Jazz Five Boys, Silver Jazz i Tiger Rag. Do 1976 roku koncertował na kontraktach w Czechosłowacji, Finlandii i Szwecji. W 1977 roku zdał państwowy egzamin piosenkarski u profesora Bardiniego. Następnie rozpoczął studia teatrologiczne na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończył je w 1985 roku.

Od 1982 r. był członkiem krakowskiego zespołu jazzowego Beale Street Band. Wielokrotnie uczestniczył w Letnim Festiwalu Jazzowym w Piwnicy pod Baranami. Od wielu lat był związany z krakowskim klubem „Awaria”. Na Yapie po raz pierwszy wystąpił w 1980 roku, gdzie zagrał „Studenckie lato”. Od tego czasu stał się nieodłącznym festiwalowym gościem. „Mało kto wie, ale Jurek przyjeżdżał do Łodzi, na Yapę, na wszystkie 3 dni – nigdy nie wyjeżdżał po swoim występie i był z organizatorami do ostatniego momentu. Zawsze chętnie przebywał wśród młodych ludzi i był dobrym duchem całej grupy, która Yapę organizuje. To dla nas niewyobrażalna strata” – napisali organizatorzy OSPPT.

Bożyk był promotorem polskiego autostopu i jazzu, tłumaczem języka słowackiego, teatrologiem, działaczem niepodległościowym, a także zapalonym turystą górskim. W 2016 r. otrzymał brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Źródło: yapa.art.pl, niezalezna.pl

 

Dyskusja (0 komentarzy)