Aktualności
Życie akademickie
24 Kwietnia
Źródło: Facebook/UW
Opublikowano: 2024-04-24

Noblista prof. François Englert doktorem honoris causa UW

Wybitny fizyk prof. François Englert został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Uroczystość odbyła się w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego.

Prof. François Englert dołączył 23 kwietnia do wąskiego grona wybitnych fizyków i laureatów Nagrody Nobla, takich jak m.in. Louis de Broglie, Frédéric Joliot-Curie czy Niels Bohr, którzy otrzymali doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest belgijskim naukowcem o polskich korzeniach – jego rodzice wyemigrowali z Polski w 1924 roku. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki w Brukseli oraz fizykę na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli (ULB), gdzie w 1959 roku obronił pracę doktorską. Przez większość swojej kariery naukowej związany był właśnie z Université Libre de Bruxelle.

W 1964 roku napisał – wspólnie z prof. Robertem Broutem – fundamentalną pracę Broken Symmetry and the Mass of Gauge Vector Mesons. W 2013 roku otrzymał zaś – razem z prof. Peterem Higgsem – Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za teoretyczne poznanie mechanizmu wyjaśniającego pochodzenie mas cząstek elementarnych, który został potwierdzony odkryciem cząstki elementarnej zwanej cząstką Higgsa.

Doświadczenie przeprowadzono rok wcześniej na Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN. Mechanizm Brouta, Englerta i Higgsa (BEH) jest podstawowym elementem współczesnej teorii oddziaływań elementarnych opartej na kwantowej teorii pola z symetrią cechowania. Teoria znalazła potwierdzenie w doświadczeniach laboratoryjnych, umożliwiając zrozumienie ewolucji Wszechświata – od powstania nukleonów i jąder atomowych. Po odkryciu mechanizmu BEH skoncentrował się na podstawowym problemie teoretycznym, jakim jest rozwiązanie pozornego konfliktu między klasyczną teorią grawitacji Einsteina a kwantowym opisem pozostałych oddziaływań, zwłaszcza teorią superstrun i supergrawitacji.

To postać wyjątkowa dla świata akademickiego, stał się wzorem dla wielu studentów i inspiracją dla pokoleń fizyków. Jego zaangażowanie w przekazywanie wiedzy jest bezcenne dla przedstawicieli środowiska naukowego. Prof. Englert miał również znaczący wpływ na zainteresowania badawcze młodych teoretyków w Instytucie Fizyki Teoretycznej UW – podkreślił promotor doktoratu prof. Stefan Pokorski.

Współpraca prof. Englerta z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego przyczyniła się do rozwoju nowatorskich badań na Wydziale Fizyki oraz kształcenia kadry naukowej. Dzięki temu zostało otwartych ponad dwadzieścia przewodów doktorskich poświęconych badaniom nad zastosowaniami i uogólnieniami mechanizmu BEH w Modelu Standardowym, jak i w jego rozszerzeniach.

Oprócz Nagrody Nobla prof. Englert jest laureatem wielu innych prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Prix Francqui (1982), Europejskiego Towarzystwa Fizycznego (1997), Nagrody Wolfa (2004), Nagrody Sakurai przyznawanej przez Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne (2010) czy Nagrody Księcia Asturii w dziedzinie badań naukowych i techniki (2013).

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)