W piątek, 14 stycznia, na wielu uczelniach odbędzie się kolejna odsłona Nocy Biologów. Przedstawiamy wybrane propozycje z całej Polski.
Celem przedsięwzięcia jest nie tylko promocja nauk biologicznych, ale także przybliżenie w niekonwencjonalny i przystępny sposób skomplikowanych zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie ożywionej. Już po raz jedenasty do udziału w tej ogólnopolskiej akcji zaprasza Uniwersytet Szczeciński. Przed pasjonatami biologii zostaną otwarte drzwi nowoczesnych laboratoriów i sal wykładowych. Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej: w zajęciach stacjonarnych wezmą udział tylko osoby wcześniej zarejestrowane.
Przygotowaliśmy łącznie 20 zajęć w formie warsztatów, pokazów, laboratoriów o charakterze obserwacyjnym, jak i doświadczalnym. Będzie możliwość m.in. samodzielnego wykonania preparatów mikroskopowych z bakterii czy też obejrzenia i przebadania swojego włosa pod mikroskopem lub „własnoręcznego” oznaczenia grupy krwi – zapowiada prof. dr hab. Robert Czerniawski, dyrektor Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.
W programie nie zabraknie wykładów połączonych z dyskusją na temat kwestii przywracania wymarłych gatunków, zagrożeń przyrody, dobierania się ludzi w pary, a także o przyczynach genetycznych i epigenetycznych chorób nowotworowych oraz mechanizmach odpowiedzi układu odpornościowego. Uczestnicy wykładów poznają również techniki śmiechoterapeutyczne oraz dowiedzą się o roli pasożytów zwierząt udomowionych i profilaktyce zakażeń.
Szczegółowy program Nocy Biologów na Uniwersytecie Szczecińskim
Hybrydowy charakter będzie miała Noc Biologów na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Wszystkie wykłady i niektóre pokazy odbędą się online, natomiast laboratoria i warsztaty realizowane będą stacjonarnie w małych grupach – wyłacznie dla zarejestrowanych uczestników. Ukłonem w stronę szkół, które nie będą mogły w tym roku odwiedzić Wydziału Biologii i Biotechnologii, jest oferta zajęć online realizowanych w godzinach pracy placówek oświatowych. Dzięki temu nauczyciele mogą wybrać propozycje dla swoich uczniów, przenosząc Noc Biologów w progi własnych klas. Wśród tematów m.in.: rola mikroorganizmów w funkcjonowaniu organizmu, powstawanie chorób i ich leczenia, funkcjonowanie roślin czy leczniczej mocy ziół. Ponadto uczestnicy Nocy Biologów będą mieli okazję przyjrzeć się mikroskopijnym formom życia, poznać rolę owadów w środowisku i medycynie sądowej, „zbliżyć się” do sów i nietoperzy lub zmierzyć z zagadnieniem leczenia chorób nowotworowych.
W programie zajęć i warsztatów stacjonarnych znalazły się propozycje zarówno dla najmłodszych, jak również nieco starszych miłośników biologii. Będzie można poznać świat biologii, poczynając od najmniejszych jego cząstek w laboratorium biologii molekularnej, poprzez tajemnice roślin, grzybów, owadów innych zwierząt i człowieka. Zainteresowani wcielą się w rolę detektywa, laboranta, producenta preparatów prozdrowotnych i kosmetyków.
Szczegółowy program Nocy Biologów na UMCS
Czy rośliny mogą być dowodem w sprawach karnych? Jakie tajemnice kryje kropla wody? Jak mrówki współpracują z motylami? Dokąd zmierza pandemia COVID-19? Tego miedzy innymi będzie się można dowiedzieć podczas Nocy Biologów na Uniwersytecie w Białymstoku. Imprezy potrwają od rana do wieczora i będą prowadzone online.
Hasłem przewodnim tegorocznej Nocy Biologów jest „Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem”. Można zatem spodziewać się tematyki dotyczącej funkcjonowania organizmów na różnym poziomie organizacji materii, ale także tematów bieżących, jak choćby pandemia. Przygotowaliśmy kilkanaście propozycji. Są wśród nich wykłady, warsztaty, quizy czy dyskusje, skierowane do pasjonatów przyrody. Program przewiduje zajęcia dla osób od 6 roku życia, natomiast górnej granicy wieku nie ma. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie – mówi dr Marek Bartoszewicz, prodziekan Wydziału Biologii, który organizuje Noc Biologów przy wsparciu Koła Naukowego Biologów oraz Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.
Najmłodsi będą mogli np. spotkać się oko w oko z czaszką lwa i niedźwiedzia albo przyjrzeć się wodnemu życiu małych stworzeń podczas warsztatów z mikroskopowania. Nieco starsi pasjonaci przyrody dowiedzą się m.in. jak motyle współpracują z mrówkami, czy rośliny mogą być dowodem w sprawach karnych, jakie tajemnice kryje w sobie kropla wody i dlaczego grzyby to skryci zabójcy w naszym ciele. Przedstawiony zostanie też alfabet wirusa – uczestnicy tego spotkania poszukają odpowiedzi na pytanie dokąd zmierza pandemia COVID-19.
W wydarzeniu może wziąć udział każdy, kto ma dostęp do internetu. Podobnie jak rok temu akcja będzie bowiem prowadzona online. Większość zajęć odbędzie się za pośrednictwem platformy MS Teams.
Szczegółowy program Nocy Biologów na Uniwersytecie w Białymstoku
MK