Aktualności
Życie akademickie
06 Sierpnia
Fot. Szymon Kozłowski
Opublikowano: 2024-08-06

Nowa kamera bolidowa w Stacji Północnej Obserwatorium Astronomicznego UW

W Stacji Północnej Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Ostrowiku uruchomiono kamerę bolidową. Służy do obserwacji szczególnego rodzaju meteorów o bardzo dużej jasności. Kamera jest częścią nowo powstałej sieci Skytinel.

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego posiada dwie stacje obserwacyjne wyposażone w teleskopy – Stację Północną w Ostrowiku oddalonym o 40 km od Warszawy oraz Stację Południową w Obserwatorium Las Campanas w Chile. Od dwudziestu lat w Stacji Północnej prowadzone są obserwacje części nieba kamerą zapisującą przeloty materii pozaziemskiej w atmosferze Ziemi – meteorów oraz bolidów. Badania prowadzone są w ramach ogólnopolskiej sieci stacji obserwacyjnych – Polska Sieć Bolidowa (Polish Fireball Network, PFN).

Bolidy są szczególnym rodzajem meteorów o bardzo dużej jasności. Mogą oznaczać spadek meteorytów – fragmentów planetoid czy małych ciał krążących w naszym Układzie Słonecznym. Dzięki nim możemy się dowiedzieć, jak formował się nasz Układ Słoneczny, czy poznać procesy zachodzące w nim przez miliardy lat. Meteorytyka to nauka zajmująca się badaniem meteorytów,  która integruje środowiska naukowe, m.in. astronomów, geologów czy planetologów, ze środowiskami hobbystów – poszukiwaczy i kolekcjonerów meteorytów.

Jednym ze sposobów znalezienia meteorytów jest wykorzystanie sieci bolidowych, czyli zespołu stacji bolidowych rozmieszczonych na jakimś obszarze co kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Stacje monitorują niebo nocą i rejestrują przelatujące bolidy. Pod koniec lipca w Stacji Północnej w Ostrowiku uruchomiona została nowa kamera bolidowa, monitorująca całe obserwowalne niebo nad Ostrowikiem i w promieniu około 200 km od niego. Kamera działa w ramach powstałej w kwietniu sieci bolidowej Skytinel, a sama stacja w Ostrowiku otrzymała numer SN20 (jest to dwudziesta stacja obserwacyjna Skytinel).

Pierwsza detekcja spadającego ciała z kosmosu w stacji SN20 zarejestrowana została już pierwszej nocy po uruchomieniu, czyli 27 lipca o godz. 1:30 – raportuje prof. Szymon Kozłowski z Obserwatorium Astronomicznego UW.

Zadaniem sieci Skytinel jest prowadzenie detekcji spadków materii pozaziemskiej, czyli meteorytów, na terenie Polski. Naukowcy z UW podkreślają, że do tej pory znanych jest dwadzieścia pięć takich miejsc.

Nagrania z kamer można wykorzystać do wielu celów. Można obliczyć trajektorię ciała, które wtargnęło w naszą atmosferę, jego orbitę, prędkość i wiele innych parametrów lotu – wylicza Mateusz Żmija, koordynator sieci bolidowej Skytinel.

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)