Aktualności
Życie akademickie
19 Maja
Źródło: archiwum prywatne
Opublikowano: 2021-05-19

Nowa prezydent IFMSA-Poland

Mariola Piekarska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku została wybrana na Prezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Swoją kadencję rozpocznie 1 października 2021 roku.

Nowe władze organizacji wybrano w miniony weekend w trakcie Zgromadzenia Delegatów IFMSA-Poland. Prezydentem organizacji została Mariola Piekarska, studentka V roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Od trzech lat kieruje białostockim oddziałem IFMSA.

Swoją przygodę z IFMSA-Poland zaczęłam, jak większość, na pierwszym roku studiów, zostając wolontariuszem. Później zostałam koordynatorem lokalnym takich projektów, jak m.in. „Pierwsza Wizyta u Ginekologa”, „Warsztaty Szycia Chirurgicznego” czy „Peer Support”. Już jako Prezydent białostockiego oddziału koordynowałam i współorganizowałam kilka dużych akcji, m.in. „Miś pod Szpitalną Choinkę”, „Zdrowie pod Kontrolą”, czy panel dyskusyjny „Cukrzyca – niezakaźna pandemia”, którego druga edycja odbędzie się już wkrótce. W tym roku zostałam koofundatorem oraz Wiceprezesem Fundacji Miś w Fartuchu, która działa w sektorze ochrony zdrowia i ma na celu m.in. poprawę profilaktyki, diagnostyki i terapii chorób dziecięcych, cywilizacyjnych, nowotworowych, promocję i wspieranie zdrowia psychicznego czy przeciwdziałanie marginalizacji społecznej dzieci chorych w placówkach oświatowych – mówi Mariola Piekarska.

Od ubiegłego roku działa również w strukturach ogólnopolskich IFMSA: najpierw jako Asystent Wiceprezydenta ds. zasobów ludzkich ds. działalności lokalnej, a od niedawna jako Asystent Prezydenta. Od 1 października tego roku będzie Prezydentem IFMSA-Poland, zastępując na tym stanowisku Nicole Geryk.

Ostatni okres jest niezwykle trudny, również dla naszego Stowarzyszenia. Już ponad rok zmagamy się
z pandemią COVID-19, która odebrała nam mnóstwo aktywności. Wielu członków IFMSA-Poland nie
miało okazji poznać naszych stacjonarnych akcji czy wziąć udział w warsztatach i szkoleniach. Największym wyzwaniem, jakie stoi przede mną i całym zespołem jest zatem odmrożenie Stowarzyszenia. Coraz więcej osób jest zaszczepionych, dlatego chcielibyśmy wznowić jak największą liczbę działań stacjonarnych, wciąż pozostając aktywnymi online – mówi o planach na nową kadencję.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland jest największą w Polsce organizacją zrzeszającą studentów medycyny i młodych lekarzy. Stanowi część International Federation of Medical Students’ Associations, które działa na terenie 129 państw, zrzeszając ponad 1,3 mln członków (siedziba mieści się w Kopenhadze). W Polsce stowarzyszenie działa od 1956 roku początkowo pod nazwą Komitet Koordynacyjny Studentów Akademii Medycznych (KKSAM), a od 1990 roku jako Polish Medical Students’ International Committee (PolMSIC). W 2000 roku zmieniło nazwę na Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Skupia studentów kierunków medycznych oraz młodych lekarzy z 20 polskich uczelni prowadzących zajęcia na wydziale lekarskim. IFMSA-Poland posiada 19 oddziałów, z których najmłodsze – Warszawa Północ i Kraków Południe – zostały przyjęte w listopadzie 2020 r.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)