Aktualności
Życie akademickie
17 Czerwca
Źródło: Niezależne Zrzeszenie Studentów
Opublikowano: 2024-06-17

Nowa przewodnicząca NZS o planach na rozpoczętą kadencję

Najbliższy rok upłynie pod znakiem przygotowań do naszego 45-lecia. Liczymy na ścisłą współpracę z regionalnymi NZS-ami, chcemy bowiem uczcić ten jubileusz wszędzie, gdzie funkcjonuje NZS – zapowiada Martyna Klasa, nowa przewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów, mówiąc o priorytetach na rozpoczętą właśnie kadencję.

Współpraca – to będzie hasło przewodnie mojej kadencji. Chcielibyśmy rozwinąć tę współpracę jeszcze bardziej, rozszerzyć ją na więcej obszarów. Nie tylko wewnątrz NZS – między Zarządem a Zespołem Krajowym – gdzie już dokonaliśmy paru zmian i dodaliśmy funkcje, którą łączą nasze piony organizacyjne, po to, by praca była jeszcze bardziej efektywna, ale też na zewnątrz, z innymi organizacjami uczelnianymi czy nowymi partnerami. Zwłaszcza, że najbliższy rok upłynie pod znakiem przygotowań do 45-lecia Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Liczymy więc na ścisłą kooperację z regionalnymi NZS-ami. Naszym marzeniem jest to, żeby uczcić jubileusz w każdym regionie, gdzie funkcjonuje NZS.

Główne obchody zaplanowaliśmy na wrzesień 2025 roku. Myślimy o wystawie z okazji 45-lecia, a jeśli uda nam się zdobyć wystarczające środki finansowe zorganizujemy również kolejną edycję balu. Chcemy też zadbać o to, by w miastach, w których nie ma miejsca pamięci NZS, jak np. w Gdańsku, utworzyć je, choćby w postaci niewielkiej tabliczki. Albo jak w Krakowie – gdzie NZS miałby mieć swojego smoka, bądź w Lublinie – koziołka. Mamy już swojego krasnala we Wrocławiu, pomysł bardzo się spodobał i inne miasta również chcą pójść tym śladem.

Liczymy także na partnerstwa z mediami. Pełniąc w minionej kadencji funkcję wiceprzewodniczącej ds. wizerunku i promocji, zauważyłam, jak duży potencjał medialny tkwi w NZS-ie. Nie badaliśmy tego dokładnie, choć może warto by było się nad tym zastanowić, ale pewne jest, że nie wykorzystujemy go w pełni. Dlatego mam w planach powołanie rzecznika prasowego naszej organizacji, żeby ten potencjał rozwinąć. Jest sporo inicjatyw, w których taka osoba mogłaby się spełnić.

Jeśli chodzi o sprawy stricte studenckie, to ostatni rok przebiegł pod znakiem gorących protestów, dotyczących m.in. miejsc w domach studenckich, chociażby przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza czy Uniwersytecie Jagiellońskim. Teraz z kolei jesteśmy cały czas „na łączach” z NZS Organizacji Uczelnianej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie trwa protest w obronie Palestyny. Chcemy pomóc rozwiązać tę sytuację, chociażby proponując obu stronom mediacje i w przypadku obopólnej chęci – zająć się doprowadzeniem do nich. Staramy się na każde tego typu zdarzenie patrzeć na chłodno, nie podejmować pochopnych decyzji. Niezależnie od wspomnianych przykładów, strajk w moim przekonaniu nie powinien być podstawowym sposobem wyrażania protestu. Najpierw warto usiąść do rozmów między obiema stronami, później wydać odpowiednie oświadczenia, jeśli sytuacja tego wymaga, i dopiero, gdy nic to nie daje, strajk może, ale wcale nie musi, być wskazany.

W tej kadencji mamy zamiar uruchomić kampanię społeczną opartą na wynikach naszych dotychczasowych raportów, np. dotyczących sytuacji materialnej studentów czy stypendiów. Nasze Centrum Analiz prężnie działa, ostatnio wypuściliśmy raport o tym, jak studenci widzą Unię Europejską. Uważam, że warto sięgać do tych danych, są nadal aktualne i warto z nich skorzystać, bo dużo mówią o studentach. W najbliższym czasie planujemy przygotować badanie, a na jego podstawie kolejny raport, tym razem na temat bezpłatnych praktyk i staży dla studentów, chcemy poznać ich podejście do zdobywania doświadczenia w takiej formie. Zorganizujemy też spotkania z ekspertami w postaci paneli dyskusyjnych, podczas których porozmawiamy o sytuacji materialnej studentów, stypendiach czy praktykach i stażach.

Planujemy przygotować również dokument, w którym wskażemy rekomendacje i propozycje konkretnych zmian legislacyjnych w zakresie właśnie wsparcia materialnego studentów. Będziemy dzięki temu dysponować konkretnymi wytycznymi w razie rozmów z osobami decyzyjnymi czy na posiedzeniach komisji sejmowych, na których regularnie jesteśmy obecni.

Jestem czwartą z rzędu kobietą na czele NZS, ale w moim przekonaniu to nie płeć, tylko osobowość odgrywa kluczowe znaczenie. Pół żartem mogę odwołać się do powiedzenia o głowie i szyi. Przypomnę, że sekretarzem generalnym jest od kilku kadencji mężczyzna, chyba tylko 3 razy pełniła tę funkcję kobieta. Teraz u mojego boku będzie Mateusz Trebnio. Razem działaliśmy już przez ostatni rok. W nawiązaniu do tego, o czym mówiłam na początku: współpraca układa nam się świetnie i myślę, że przez najbliższe miesiące możemy wspólnie z całym Zarządem zrobić jeszcze dużo dobrego na rzecz studentów.

Not. Mariusz Karwowski

Martyna Klasa nową przewodniczącą Niezależnego Zrzeszenia Studentów

Dyskusja (3 komentarze)
 • ~Czytelnik 17.06.2024 14:03

  Sam tekst bardzo dobry i trzymam kciuki za realizację planów, ale nie rozumiem ostatniego akapitu, nagłego wyciągania płci, jakichś haseł o szyi i głowie.......pasuje do reszty jak pięść do nosa........

  • ~Maciek 18.06.2024 12:00

   Też tego nie rozumiem. Przesłanie jakieś takie... żadne.

 • ~weteran 17.06.2024 13:17

  proponuję aby słowa przewodniczącej "Strajk nie powinien być podstawowym sposobem wyrażania protestu" zostały hasłem obchodów 45-lecia NZS, działacze z lat 80 na pewno będą zachwyceni..... parodia