Aktualności
Życie akademickie
13 Czerwca
Fot. Wiktor Zowczak
Opublikowano: 2021-06-13

Nowa przewodnicząca NZS

Alicja Książek, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, została nową przewodniczącą Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Zastąpi na tym stanowisku Krzysztofa Białasa.

Wybory nowych władz na kadencję 2021/2022 odbyły się 12 czerwca podczas Krajowego Zjazdu Delegatów w Rzeszowie. W ich wyniku na czele organizacji stanie Alicja Książek, studentka II roku Master of Business Management na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu (wcześniej studia licencjackie na kierunku finanse i rachunkowość). W NZS działa od prawie 5 lat. W NZS UE Wrocław była m.in. koordynatorem projektów: Travel for Experience, mind.art. W minionej kadencji pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Zarządu Krajowego ds. projektów. Wcześniej była dyrektorem ds. realizacji projektów.

Była członkiem Sztabu Głównego Ekonomaliów 2018 (sekcja Promocja) – święta studentów na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Należała do kół naukowych: Forum Edukacji Biznesowej i Academic Club of Financial Analysis „ANALYST”. Od 2018 roku nabywa doświadczenie zawodowe w ZF CV Systems Poland (wcześniej: WABCO). Obecnie pełni tam funkcję koordynatora zespołu działu Należności.

Jest drugą reprezentantką UE we Wrocławiu na stanowisku przewodniczącego NZS (po Michale Jarosie wybranym w 2003 roku z ówczesnej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu). W ponad 40-letniej historii organizacji Alicja Książek jest jej 28. sternikiem.

Nowy skład Zarządu Krajowego NZS:

  • Alicja Książek, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (przewodnicząca)
  • Michał Kucharski, Uniwersytet Warszawski (sekretarz generalny)
  • Agnieszka Pasek, Uniwersytet Warszawski (wiceprzewodnicząca ds. finansowych)
  • Justyna Kołodziej, Uniwersytet Rzeszowski (wiceprzewodnicząca ds. rozwoju i HR)
  • Aleksandra Bodzioch, Uniwersytet Wrocławski (wiceprzewodnicząca ds. projektów)
  • Karolina Grzesiak, Uniwersytet Warszawski (wiceprzewodnicząca ds. studenckich)
  • Natalia Marciniak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (wiceprzewodnicząca ds. wizerunku i promocji).

NZS to największa organizacja studencka w Polsce. Działa obecnie na 29 uczelniach, w tym m.in. we wszystkich uniwersytetach ekonomicznych, jednym medycznym (w Białymstoku), dziewięciu uczelniach technicznych oraz w PWSZ w Tarnowie. Do organizacji należy około 1,5 tys. członków, a tysiąc kolejnych osób jest sympatykami. Najwięcej członków organizacja ma na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Głównej Handlowej oraz na Uniwersytecie Gdańskim.

Jedną z najstarszych inicjatyw organizacji jest Wampiriada (zainaugurowana w 2000 r., od 2002 r. jako projekt krajowy). W maju, po raz 12, rozdano Studenckie Noble. W tegorocznej edycji napłynęło 420 zgłoszeń. W kwietniu z kolei, po raz 7, wyłoniono laureatów KOnkursu KOnstrukcji Studenckiej KOKOS, do którego nadesłano arekordową liczbę zgłoszeń – do finału zakwalifikowano aż 39 konstrukcji! NZS organizuje także: Ogólnopolski Konkurs Fotografii Studenckiej, Drogowskazy Kariery – program edukacyjny podnoszący kompetencje studentów oraz ich konkurencyjność na rynku pracy, a także nieodpłatne spotkania, pokazy i warsztaty filmowe w ramach projektu „Prawie kino”.

Mariusz Karwowski

Dyskusja (0 komentarzy)