Aktualności
Życie akademickie
18 Czerwca
Fot. Łukasz Nowicki
Opublikowano: 2021-06-18

Nowa siedziba Biblioteki Uniwersyteckiej w Białymstoku

Już od najbliższego poniedziałku miłośnicy książek będą mogli korzystać z wypożyczalni w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedrojcia. Najnowsza inwestycja w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku kosztowała ponad 30 mln zł.

Nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedrojcia jest już gotowy. Dwukondygnacyjny obiekt ma 3250 m² powierzchni użytkowej. W środku znajduje się czytelnia z antresolą i wewnętrznym dziedzińcem oraz miejsce na blisko milion woluminów. Zakończyła się już przeprowadzka księgozbioru i bibliotecznych pracowni. Pracownicy BU przygotowują się do udostepnienia zbiorów w nowym miejscu. Wypożyczalnia otworzy swoje podwoje w najbliższy poniedziałek, 21 czerwca, a czytelnia – z początkiem nowego roku akademickiego.

Bardzo się cieszymy z tej inwestycji. Minęło kilka lat, od momentu, gdy sprzedaliśmy poprzednią siedzibę biblioteki przy ul. Skłodowskiej-Curie. Jak obiecał poprzedni rektor, prof. Leonard Etel, środki z tej sprzedaży przeznaczyliśmy na budowę nowej, bardziej nowoczesnej siedziby, w zdecydowanie lepszym miejscu. Obok nowego gmachu biblioteki znajduje się już kilka wydziałów uniwersytetu, zamierzamy również zapraszać tutaj mieszkańców Białegostoku i regionu. Co ważne, biblioteka jest połączona z szeregiem innych obiektów, z których mieszkańcy mogą lub za chwilę będą mogli korzystać. To Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze, Uniwersyteckie Centrum Astronomii, Uniwersyteckie Centrum Kultury. Biblioteka staje się zatem kolejnym elementem jednego wielkiego kampusu, w którym w przyszłości znajdą się wszystkie jednostki naszego uniwersytetu – zapowiada rektor UwB prof. Robert Ciborowski.

Na parterze znajduje się hol wejściowo-wystawienniczy, wypożyczalnia książek, magazyn zaopatrzony w regały kompaktowe mierzące w sumie ok. 14 kilometrów długości, pracownie biblioteczne, pomieszczenia biurowe i techniczne. Przy wejściu głównym do budynku zamontowana została wrzutnia książek, dzięki której czytelnicy mogą zwracać wypożyczone egzemplarze bez konieczności wchodzenia do biblioteki, także poza godzinami jej pracy.

Na piętrze najwięcej miejsca zajmuje przestronna czytelnia na min. 40 miejsc, z wolnym dostępem do książek, a w niej – na antresoli – 9 kabin pracy indywidualnej, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. Oprócz tego czytelnicy będą mieli do dyspozycji pomieszczenie do pracy zbiorowej. W czytelni znajdują się urządzenia pozwalające użytkownikom w łatwy sposób zarejestrować, z jakich woluminów z wolnego dostępu korzystają.
Ponadto na tym poziomie znajduje się m.in. sala konferencyjna połączona z ekspozycją Gabinetu Ryszarda Kaczorowskiego oraz pracownia komputerowa.

Centralną część wyższej kondygnacji gmachu zajmuje wewnętrzny dziedziniec. Atrium to nie tylko miejsce odpoczynku użytkowników biblioteki na świeżym powietrzu, ale też przestrzeń, w której będzie można organizować kameralne wydarzenia kulturalne lub naukowe.

Budynek jest nowoczesny, przestronny i dostępny. W magazynie mamy już ok. 600 tysięcy woluminów, ale zmieści się w nim nawet milion. Z kolei w czytelni będzie dostępnych początkowo 80 tys. książek i czasopism. Ten zasób będziemy się starali zwiększać – zapewnia dr hab. Piotr Chomik, prof. UwB, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej.

Nową siedzibę Biblioteki Uniwersyteckiej zaprojektowało biuro projektowe DEMIURG z Poznania. Trójwymiarowe elementy na elewacji frontowej budynku nawiązują do motywu drzew. Bryła gmachu ma charakterystyczny, pentagonalny kształt. Jak wyjaśnia architektka Inga Rolek to dlatego, że działka pod nią przypomina wycinek koła. Cały kampus jest bowiem zaprojektowany na planie połączonych placów gwieździstych (taką koncepcję opracował prof. Marek Budzyński). Biblioteka wraz z sąsiadującymi z nią budynkami Wydziału Fizyki, Wydziału Matematyki oraz Instytutu Informatyki zlokalizowana jest wokół kolistego Placu Słonecznego. W jego centrum stoi już nowo wybudowane Obserwatorium z Planetarium. Jest to drugi – obok Placu Syntezy Nauk z charakterystyczną szklaną kulą – plac nowego kampusu.

Budowa gmachu biblioteki ruszyła wiosną 2019 roku. Kosztowała w sumie nieco ponad 30 mln zł, z czego ok. 26,5 mln to środki pochodzące z dotacji celowej resortu edukacji i nauki oraz sprzedaży obligacji skarbowych przekazanych uczelni przez ministerstwo.

Katarzyna Dziedzik, źródło: UwB

 

Dyskusja (0 komentarzy)