Aktualności
Życie akademickie
30 Maja
Źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni
Opublikowano: 2023-05-30

Nowe jachty we flocie UMG

Flota Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wzbogaciła się o dwa nowe jachty klasy Omega Sport. Jednostki przeszły chrzest bojowy podczas niedawnych Akademickich Mistrzostw Polski w żeglarstwie.

Jacht klasy Omega jest jednostką mieczową typu slup, zaprojektowaną przez Juliusza Sieradzkiego, polskiego olimpijczyka z 1936 roku. Przez wiele dekad jachty te były powszechnie wykorzystywane do szkoleń żeglarskich, rekreacji oraz zawodów sportowych. Obecnie Omegi buduje się jako jachty rekreacyjne lub sportowe. Różnią się masą, elementami takielunku oraz powierzchnią żagli. Łódki zakupione niedawno przez Uniwersytet Morski w Gdyni zostały skonstruowane z myślą o regatach sportowych. W trakcie pływania rekreacyjnego załoga może być złożona z 6 osób, natomiast w zawodach rywalizują załogi trzyosobowe.

Od kilku lat klasa Omega przeżywa renesans w odniesieniu do żeglarstwa sportowego – w ubiegłym roku w Pucharze Polski zostało sklasyfikowanych blisko 80 tego typu jachtów, natomiast na corocznych Akademickich Mistrzostwach Polski startuje zazwyczaj około 90 takich jednostek. Nie powinno to dziwić, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że jacht, pomimo bycia bardzo wymagającym od załogi, jest szybki i daje wielką przyjemność z żeglowania.

Do tej pory zdobywaliśmy medale na jachtach czarterowanych, teraz wreszcie możemy sięgać po laury na własnych – mówił prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, polewając szampanem nowe jednostki.

Kilkanaście dni temu Omega POL 655 i POL 654 przeszły bojowy chrzest podczas Akademickich Mistrzostw Polski w żeglarstwie, które odbywały się w Wilkasach. Uniwersytet Morski w Gdyni zajął wysokie 5 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz drugie wśród uczelni społeczno-przyrodniczych.

Dwie nowe Omegi dołączyły do pięciu innych jachtów (w tym czterech żaglowych i jednego motorowego) oraz dwóch szybkich łodzi typu RIB, będących w posiadaniu Ośrodka Żeglarstwa i Sportów Wodnych UMG. Flagowym jachtem jest s/y Nest, zbudowany w 2000 roku, a zakupiony przez uczelnię w 2011. Obecnie wykorzystywany jest do realizacji rejsów szkoleniowych i pływa głównie po wodach Morza Bałtyckiego, Północnego i Norweskiego. Od czasu do czasu wypływa również na inne akweny w tym na Ocean Atlantycki. Pływając pod banderą UMG, Nest odbył między innymi: podróż do hiszpańskich portów Morza Śródziemnego, na Islandię i do północnej Norwegii, trzykrotnie przekroczył północne koło polarne.

Z kolei s/y Almak to nieduży (długość 9,1 m) jacht typu HTC – 31, zbudowany w 1973 roku w Stoczni Jachtowej Conrada w Gdańsku. Z założenia miał być jachtem regatowym w klasie pół tony. Jednak mimo, że kilka jachtów tej klasy zbudowano, w praktyce nigdy nie powstała. Almak całą swoją żeglarską karierę spędził w uczelni, służąc studentom i pracownikom. W ciągu kilkudziesięciu lat wielokrotnie opłynął Morze Bałtyckie i przynajmniej kilkanaście razy zapuszczał się na Morze Północne. Obecnie jest wykorzystywany głównie do celów szkoleniowych i turystycznych, przede wszystkim na akwenie Zatoki Gdańskiej. Sporadycznie na jachcie realizowane są krótkie rejsy po Morzu Bałtyckim.

Niewielki regatowy s/y Twins to jacht typu Conrad 777, pierwotnie pływający w klasie 1/4 tony, czyli popularna „ćwiartka”. Oficjalnie zbudowano go w 1987 roku w Gdańsku w Studenckiej Spółdzielni Pracy Technoservice, ale tak naprawdę budowniczymi tego jachtu byli dwaj studenci ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni – bracia Waldemar i Krzysztof Zalescy. Ponieważ są bliźniakami, jacht otrzymał imię Twins. Jego długość to zaledwie 7,77 m, a podstawowa powierzchnia ożaglowania wynosi 28,58 mkw.

Dwie szybkie łodzie RIB (Sportis MC4700 o mocy silnika 50 KM, Zodiak PRO500 o mocy silnika 70 KM) osiągają prędkość ponad 25 knt. Obie mają długość 4,7 m. Wykorzystywane są przede wszystkim do realizacji szkoleń na patenty sternika motorowodnego i do zabezpieczenia regat oraz treningów na jachtach mieczowych.

MK, źródło: UMG

Dyskusja (0 komentarzy)