Aktualności
Życie akademickie
18 Marca
Fot. K. Adamczewski
Opublikowano: 2022-03-18

Nowe laboratoria na Uniwersytecie Zielonogórskim

Nowe laboratoria otwarto na Uniwersytecie Zielonogórskim. Będą stanowiły zaplecze dydaktyczno-badawcze Katedry Biotechnologii Instytutu Nauk Biologicznych. 

Dotychczas pracownie mieściły się poza uczelnianym kampusem, w odległej części miasta i do tego w wymagającym pilnego remontu budynku przy ul. Monte Cassino. Do nowej siedziby przeniesiono laboratoria: chemii instrumentalnej; biotechnologii; biofizyki; mikrobiologiczne; biologii komórki oraz hodowli komórkowych. Oprócz badań naukowych pracownicy Katedry Biotechnologii będą w nich prowadzili zajęcia dla studentów Wydziału Nauk Biologicznych, głównie z kierunków: biologia i biotechnologia, ale również biomonitoring i zarządzanie środowiskiem czy wychowanie fizyczne. Poprawa warunków lokalowych pozwoli na rozszerzenie oferty edukacyjnej WNB.

W związku z modernizacją naszych laboratoriów oraz nawiązaniem przez nas współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego oraz jej zacieśnieniem z Collegium Medicum UZ, mamy do zaoferowania nową ciekawą specjalność na studiach magisterskich: biotechnologię farmaceutyczną. Absolwenci tej specjalności będą przygotowani do podjęcia pracy zawodowej w przemyśle farmaceutycznym i w branżach pokrewnych, np. w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją i dystrybucją leków, oceną jakości produktów farmaceutycznych czy w laboratoriach badawczych – zapowiedziała dr hab. Beata Machnicka, prof. UZ, kierownik Katedry Biotechnologii.

Przeprowadzce towarzyszył zakup nowoczesnego sprzętu. Laboratorium mikrobiologiczne zostało wyposażone m.in. w nowe mikroskopy, binokulary, cieplarki czy sterylizator do szkła.

Najbardziej cieszy mnie autoklaw, czyli nowoczesne urządzenie do sterylizacji. Na Monte Cassino mieliśmy stary, którego używaliśmy wspólnie z Katedrą Mikrobiologii z Wydziału Lekarskiego, a teraz mamy „osobisty”, tylko dla nas. Nowoczesny, bardzo prosty w użyciu, więc jesteśmy w stanie szybko przygotować się do zajęć ze studentami. Jako mikrobiolog bez tego sprzętu absolutnie nie jestem w stanie wyobrazić sobie pracy – przyznaje dr Sylwia Andrzejczak-Grządko z Pracowni Biochemii i Biologii Komórki.

Studia na Wydziale Nauk Biologicznych UZ w coraz bardziej komfortowych i jednocześnie kameralnych warunkach doceniają nie tylko polscy studenci. Co roku w ramach programu ERASMUS+ naukę na wydziale podejmuje wielu studentów z zagranicy. Wszyscy podkreślają, że mniejsza uczelnia nie tylko nie odbiega poziomem nauczania od wielkich ośrodków, ale daje możliwość pracy w mniejszych grupach z łatwiejszym kontaktem z prowadzącym i dostępem do sprzętu. Wydział jest także gotowy do przyjęcia studentów z Ukrainy i zapewnienia im możliwości rozpoczęcia lub kontynuowania edukacji.

źródło: UZ

Dyskusja (0 komentarzy)