Laboratorium Zautomatyzowanych Napędów Elektrycznych i Informatyki Przemysłowej otwarto na Politechnice Lubelskiej. Zgromadzono w nim sprzęt wiodących producentów przemysłowych zaawansowanych układów sterowania.
Pracownię uruchomiono 27 września na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej. W jednym miejscu zebrano najnowocześniejszy sprzęt wiodących producentów przemysłowych zaawansowanych układów sterowania. Aparatura pozwoli lubelskim inżynierom na rozwinięcie skrzydeł.
Dzięki współpracy z jednym z twórców najnowocześniejszych produktów oraz systemów elektrycznych i elektronicznych zadbamy o praktyczny poziom wiedzy i umiejętności naszych studentów – zapewnił prof. Zbigniew Pater, rektor PL, gratulując pracownikom pomysłu na rozwój pracowni.
Na wyposażeniu laboratorium znajduje się m.in. ramię robota przemysłowego KUKA o sześciu stopniach swobody. Urządzenie służy do realizacji zadań na linii przemysłowej. Umożliwia testowanie programów zarówno w trybie manualnym, jak i automatycznym przy zmniejszonej prędkości pracy. Z kolei układy Mitsubishi wykorzystywane są do testowania oprogramowania pod kątem poprawności pracy w rzeczywistym układzie przemysłowym.
Dzięki tej aparaturze nasi naukowcy będą prowadzić bardzo zaawansowane badania z obszarów szeroko pojętych zastosowań przemysłowych: od linii produkcyjnych po opracowywanie poszczególnych podzespołów, np. układów napędowych. Spowoduje to zwiększenie atrakcyjności uczelni i pozwoli na nawiązywanie szerszej współpracy z przemysłem – zapewnia prof. Wojciech Jarzyna, kierownik Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych.
Sprzęt zgromadzony w laboratorium posłuży również studentom.
Będziemy prowadzić dydaktykę na urządzeniach, które rzeczywiście są w przemyśle wykorzystywane. W trakcie zajęć studenci zapoznają się napędowymi układami sterowania firmy Mitsubishi, układami robotów przemysłowych KUKA oraz układami mikroprocesorowymi stosowanymi we współczesnych układach przemysłowych. Pozwoli to na lepsze przygotowanie absolwentów do wymagań rynku pracy oraz podniesienie poziomu kształcenia wysoko wykwalifikowanych kadr – podkreśla dr inż. Krzysztof Kolano, kierownik nowego laboratorium.
Pracownia będzie też świadczyć usługi badawcze zewnętrznym podmiotom w zakresie testowania: oprogramowania, systemów wizualizacji, komunikacji przemysłowej oraz nowych rozwiązań w dziedzinie inżynierii produkcji.
MK, źródło: PL