Otwarta 6 lutego w Gdańskiej Bibliotece PAN wystawa prezentuje eksponaty, które w roku ubiegłym biblioteka otrzymała w darze lub kupiła na aukcjach, w antykwariatach i od osób prywatnych. Są to rękopisy, stare druki, mapy, grafiki, ekslibrisy i numizmaty, dokumenty życia społecznego, pocztówki i fotografie najczęściej związane z Gdańskiem i Pomorzem.
Pochodzą z różnych lat. Na wystawie będzie można obejrzeć najstarszą w zbiorach Biblioteki Gdańskiej mapę Polski Gerarda de Jode z 1593 roku, drukowaną na jedwabiu, czy pierwszą edycję Erotyków Franciszka D. Kniaźnina. Będzie także rękopiśmienny dokument na pergaminie z 1661 roku wystawiony przez księcia Saksonii-Merseburga. Obejrzeć będzie można też siedemnastowieczne grafiki Jeremiasza Falcka i przedstawienia Ratusza Głównego Miasta Gdańska z 2. połowy XIX wieku.
Z czasów zdecydowanie bardziej nam współczesnych plakaty BHP z lat 60. XX wieku, kopertę firmową Fabryki Opakowań Blaszanych w Gdańsku, tzw. Blaszanki z ok. 1925 roku, album Towarzystwa Kajakowego w Gdańsku ze zdjęciami z wycieczek kajakowych po okolicach Gdańska z lat 1924-1937, a także pocztówki sprzed 1945 roku oraz pocztówkę od Wisławy Szymborskiej do gdańskiego poety Aleksandra Jurewicza, a także zbiór ekslibrisów wykonanych na Międzynarodowy konkurs na ekslibris i małą formę graficzną w 2009 roku, oraz zbiór gdańskich medali autorstwa Alojzego Michalaka oraz medal na 50. rocznicę Powstania Listopadowego Artura Malinowskiego.
Wystawa będzie czynna do 23. marca br.
JK
(źródło: PAN)