Aktualności
Życie akademickie
30 Grudnia
Źródło: PWSZ Chełm
Opublikowano: 2019-12-30

Nowe samoloty dla PWSZ w Chełmie

Flotę Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zasiliły trzy nowe samoloty. Tym samym studenci, przygotowując się do pracy w liniach lotniczych, mogą się szkolić już na 18 maszynach.

Tuż przed świętami w hangarach Centrum Lotniczego PWSZ w Depułtyczach Królewskich pojawiły się dwa samoloty AT-3 oraz dwusilnikowy Tecnam P2006 – samolot drugiej generacji z chowanym podwoziem, wyposażony w autopilota, nowoczesną awionikę oraz wszystkie systemy stosowane obecnie w statkach powietrznych. Ta druga maszyna posłuży przyszłym pilotom, do trenowania swoich umiejętności na budowanym obecnie betonowym pasie startowym. To kolejne nabytki chełmskiej PWSZ w tym roku. Wcześniej kupiono cztery samoloty szkoleniowe polskiej produkcji typu AT3 R100. Pieniądze na ich zakup pochodziły z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Programu rozwojowego PWSZ w Chełmie na rzecz Rozwoju Regionalnego.

W chwili obecnej studenci będą mogli realizować zaawansowane szkolenia przygotowujące ich do pracy w najlepszych liniach lotniczych, wykorzystując 18 samolotów, w tym 12 własnych i 6 dzierżawionych.

– Podwoiliśmy liczbę osób uczestniczących w szkoleniu praktycznym. Obecnie w trybie ciągłym szkolonych mamy 150 osób. W tym roku w ramach naszego ośrodka wykonaliśmy 10 tysięcy godzin nalotów. W ubiegłym roku było nieco ponad 5 tysięcy – mówi rektor dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PWSZ w Chełmie.

We wrześniu, na lotnisku w Depułtyczach Królewskich rozpoczęto budowę betonowego pasa startowego. Nowa infrastruktura lotnicza wydłuży czas korzystania z lotniska przez studentów nawet do 70% dni w roku, a także umożliwi lądowanie większych maszyn, również w okresach niekorzystnych warunków pogodowych. W przyszłym roku z kolei rozpocznie się budowa nowej siedziby Instytutu Nauk Medycznych. Budynek dydaktyczny INM stanie przy ulicy Batorego na terenach, które uczelnia bezpłatnie otrzymała od miasta na cele statutowe. Jest częścią szerszego planu rozwojowego uczelni związanego z rozbudową infrastruktury dotyczącej kształcenia w obszarach medycznych. Trzykondygnacyjny obiekt wyposażony w garaż podziemny będzie miał powierzchnię 4 tys. metrów kwadratowych. Zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2021. W INM kształcić się będą przyszłe pielęgniarki oraz ratownicy medyczni. Wartość tej inwestycji sięga 35,5 mln zł, z czego aż 28,5 mln zł to dotacja MNiSW.

Obecnie kształcenie w PWSZ w Chełmie odbywa się na 10 kierunkach, zarówno humanistycznych, jak i typowo technicznych.

źródło: PWSZ, www.chelm.naszemiasto.pl

Dyskusja (0 komentarzy)