Aktualności
Życie akademickie
07 Lipca
Opublikowano: 2020-07-07

Nowe spin-offy na UTP w Bydgoszczy

Trzy nowe spółki spin-off powstały na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Zajmą się komercjalizacją efektów prac badawczych prowadzonych przez naukowców, a dotyczących m.in. nowych odmian chryzantem czy respiratora. 

Integracja nauki z gospodarką ma we współczesnym świecie coraz większe znaczenie, dlatego – mimo związanych z pandemią utrudnień w pracy naukowo-badawczej – przedsiębiorczość akademicka na UTP intensywnie się rozwija. Przybywa spółek typu spin-off oraz spin-out.

W czerwcu powstała spółka spin-off PlantiSpin sp. z o.o., której podstawowym zadaniem jest komercjalizacja wyhodowanych na UTP odmian chryzantem.

– Nasza uczelnia jest jedynym ośrodkiem, który aktywnie prowadzi hodowlę nowych odmian. Chodzi o to, aby były dostępne na rynku w całym kraju. Wszystkie chryzantemy, które można teraz powszechnie kupić, pochodzą od zagranicznych hodowców. Przed spółką trudne zadanie, aby przekonać polskich producentów i konsumentów do rodzimych odmian, ponieważ konkurencja jest ogromna – wyjaśniają dr inż. Anita Woźny i dr inż. Natalia Miler, pomysłodawczynie spółki.

Chryzantemy należą do jednych z najpopularniejszych w Polsce roślin ozdobnych, kupowanych nie tylko w okolicach dnia Wszystkich Świętych, ale także coraz chętniej stosowanych jako dekoracje ogrodów, domów oraz jako elementy bukietów. Na świecie nieustannie zajmują czołowe miejsca w rankingach dotyczących liczby sprzedanych roślin – ustępują tylko różom. Badania nad hodowlą tych kwiatów prowadzone są na UTP nieprzerwanie od ponad 30 lat. Powstało już 11 odmian: ‘Polka’, ‘Bydgoszczanka’, ‘Kujawianka’, ‘Łuczniczka’, Pomorzanka’, ‘Brda’, ‘Wda’, ‘Tucholanka’, ‘Wisła’, a także ‘Profesor Zalewska’ oraz ‘Profesor Jerzy’, nazwane na cześć pierwszych bydgoskich hodowców chryzantem: prof. Marka Jerzego i prof. Małgorzaty Zalewskiej. Te dwie ostatnie odmiany uzyskały w ubiegłym roku wpis do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa (odpowiednik patentu dla roślin).

Chryzantemy wyhodowane przez zespół badawczy z Bydgoszczy należą do grupy odmian średniokwiatowych, nadają się do uprawy sterowanej i mają wysokie walory dekoracyjne. Dobrze prezentują się w zestawieniu lub pojedynczo. Tworzone są tradycyjnie, na drodze krzyżowania lub metodami biotechnologicznymi – z wykorzystaniem mutagenezy indukowanej in vitro, dzięki czemu w krótkim czasie można uzyskać tysiące roślin. Wyhodowanie i wpisanie nowych odmian do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa stanowi pierwszy krok do ich komercjalizacji, co niesie nadzieję na przełamanie monopolu zagranicznych hodowców na polskim rynku i wprowadzenie do handlu rodzimych odmian.

Do rozpoczęcia działalności spin-off przygotowuje się również dr inż. Wojciech Poćwiardowski z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP, współtwórca m.in. konstrukcji zaworu do opróżniania zbiornika z materiałów ziarnistych do aparatu wibracyjnego z układem napędowym zataczająco–śrubowym oraz suszarki wibracyjnej do suszenia ziaren, warzyw i materiałów przemysłowych.

– Spółka zajmie się wdrażaniem i promowaniem wynalazków naszego zespołu. Ponadto w ofercie będzie posiadała usługi badawcze i doradcze w zakresie rozwiązywania problemów i zapotrzebowania zgłaszanego przez przedsiębiorców. Mamy doświadczenie również w opracowywaniu nowych produktów według metodologii Design Thinking i TRIZ – reklamuje dr inż. Wojciech Poćwiardowski.

Podpisano także umowę na kolejną spółkę akademicką na UTP, która powstaje na bazie doświadczeń związanych z projektem i produkcją respiratora. Celem IBVENTIL Sp. z o.o. będzie przede wszystkim komercjalizacja innowacyjnych rozwiązań urządzeń mechanicznych, medycznych, paramedycznych i informatycznych na UTP.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)