Aktualności
Życie akademickie
25 Marca
Fot. Robert Lasek
Opublikowano: 2024-03-25

Nowe władze Forum Akademii Nauk Stosowanych

Mateusz Stopka-Gadeja został nowym przewodniczącym Forum Akademii Nauk Stosowanych. Zastąpił na tym stanowisku Stanisława Patynowskiego.

Forum Akademii Nauk Stosowanych (wcześniej Forum Uczelni Zawodowych) jest jedną z dziesięciu autonomicznych komisji branżowych Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Skupia 31 samorządów studenckich działających w publicznych uczelniach zawodowych (od 2021 r. mogą używać nazwy „akademia nauk stosowanych”). Reprezentuje ponad 50 tys. studentów kształcących się w tych podmiotach.

W miniony weekend w Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu wybrano nowe władze FANS. Przewodniczącym został Mateusz Stopka-Gadeja, student drugiego roku studiów inżynierskich na kierunku informatyka ekonomiczna w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu. Pełni tam także funkcję Rzecznika Praw Studenta. Wcześniej był przewodniczącym Samorządu Studenckiego. Jest także słuchaczem studiów podyplomowych na kierunku rachunkowość budżetowa w jednostkach samorządu terytorialnego w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W ubiegły weekend odebrał Akademicki Laur za zaangażowanie w rozwój akademii nauk stosowanych.

W skład Prezydium FANS weszli ponadto: Agnieszka Lisowska z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu (wiceprzewodnicząca), Hubert Tepurski z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie (wiceprzewodniczący), Wiktoria Wójcik z Akademii Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach (sekretarz) oraz jako członkowie: Marta Stuglik z Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, Fabian Winiarz z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu)Julia Mastalerz z Akademii Łomżyńskiej i Krystian Wiśniewski z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku.

Forum Akademii Nauk Stosowanych pełni funkcję doradczą w zakresie spraw dotyczących państwowych uczelni zawodowych. Bierze udział w opiniowaniu projektów aktów prawnych dotyczących studentów oraz w imieniu studentów przedstawia ich propozycje w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Organizacja ma za zadanie wspierać projekty studentów na terenie całego kraju oraz inicjować działania na rzecz środowiska studenckiego.

MK, źródło: FANS

Dyskusja (0 komentarzy)