Aktualności
Życie akademickie
26 Maja
Źródło: www.zut.edu.pl
Opublikowano: 2021-05-26

Nowoczesna aparatura dla Biblioteki Głównej ZUT

Pracownia Zasobów Cyfrowych Biblioteki Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie została wyposażona w sprzęt przeznaczony do cyfryzacji zbiorów oraz dorobku naukowego pracowników uczelni. Koszt inwestycji to 241 tys. zł.

Digitalizacja umożliwi trwałą archiwizację dokumentów, ich szerokie udostępnienie, zabezpieczy je przed zniszczeniem oraz degradacją.

Zdigitalizowane dokumenty będą miały również zapewniony wysoki standard opisu metadanych do agregacji informacji o zasobach biblioteki  w systemach ogólnoświatowych. Obecnie jakość opisów bibliograficznych wytwarzanych przez BG ZUT jest na bardzo wysokim poziomie. Po raz drugi zajęliśmy pierwsze miejsce w Polsce pod względem zgodności lokalnej bazy bibliograficznej z bazą NUKAT (katalog zbiorów polskich bibliotek naukowych). Wyróżnienie to świadczy o wysokim profesjonalizmie świadczonych przez naszą bibliotekę usług – mówi Anna Gryta, st. kustosz dyplomowany, dyrektorka Biblioteki Głównej ZUT.

Dodaje, że cyfryzacji poddane będą również publikacje wydawane przez wydawnictwo uczelniane, które nie posiadają wersji cyfrowej. Ze sprzętu skorzystają zarówno studenci, jak i pracownicy uniwersytetu. Przy pracowni powstała również dualna sala wykładowa umożliwiająca prowadzenie zajęć w formie tradycyjnej oraz szkoleń komputerowych.

Biblioteka Główna ZUT dotychczas nie dysponowała sprzętem do cyfryzacji. Zbiory były okazjonalnie digitalizowane przez firmy zewnętrzne. Zamysłem było stworzenie miejsca, które w sposób ciągły będzie wspomagało podstawowy proces cyfryzacji, zabezpieczenia i udostępniania zasobów BG ZUT, a jednocześnie będzie miejscem otwartym dla studentów i pracowników, przeznaczonym do nauki oraz tworzenia i innowacji. Wszystko przy wykorzystaniu zaawansowanej technologii.

Pracownia Zasobów Cyfrowych została wyposażona w skaner dziełowy do książek oraz rolkowy, który posiada unikatowe rozwiązania na skalę światową. Nowoczesny sprzęt umożliwia rozpoznanie szerokości dokumentu w czasie rzeczywistym skanowania, zaawansowaną obróbkę graficzną oraz niebanalną wydajność. Prędkość skanowania czarno-białych dokumentów w skali szarości przy 200 dpi wynosi 23 m/min. Skaner jako jedyny na rynku posiada automatyczną regulację wysokości do 30 mm  – tłumaczy Pola Żylińska, zastępca dyrektora Biblioteki Głównej ZUT.

Zakup sprzętu i oprogramowania do digitalizacji zasobów został sfinansowany ze środków europejskich w ramach projektu POWR „ZUT 4.0 – Kierunek: Przyszłość”. Koszt inwestycji wyniósł 241 tys. zł.

źródło: ZUT

Dyskusja (2 komentarze)
  • ~Givsz 07.06.2022 08:16

    W akademiku na Chopina też sobie 2 miesiące za darmo poniedziałek. Tu akurat grubsze działko w postaci sądu i komornika uczelnia uruchomiła. Ale że w więzieniu siedziałem, egzekucja okazała się zupełnie nieskuteczna.

  • ~Givsz 04.06.2022 20:50

    Fajnie, że w roku 2014 Biblioteka Główna ZUT w Szczecinie umorzyła mi należność za przetrzymanie 7 książek oraz za same książki, które zostały zagubione. Uczelnia nie widziała szans na odzyskanie książek, bo... siedziałem w więzieniu. Najpierw prosili, bym spróbował książki odnaleźć choćby przez rodzinę, potem chcieli zapłaty kwoty około 300 zł za "zagubione książki" lub dostarczenia w zamian innych książek o zbliżonej tematyce, na końcu, widząc że nie ma jak wyegzekwować długu, ani nie ma jak odzyskać książek, zadłużenie około 1200 zł zostało umorzone. Spowodowało to tyle, że został drastycznie uszczelniony system ściągania należności wobec uczelni od byłych i aktualnych studentów.