Aktualności
Życie akademickie
03 Lutego
Źródło: www.puz.suwalki.pl
Opublikowano: 2022-02-03

Nowoczesna logistyka w PUZ w Suwałkach

Najnowocześniejsze systemy logistyczne i magazynowe oddano do dyspozycji studentów Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach. Pracownie powstały dzięki ministerialnemu projektowi „Inicjatywa wsparcia dążenia do doskonałości”.

O tym, że IT rozpędza logistykę, a cały sektor garściami czerpie z nowoczesnych technologii, wiadomo nie od dziś. Na innowacyjnych systemach logistycznych będą się teraz kształcić studenci suwalskiej uczelni na kierunku logistyka. Ze sprzętu skorzystają już w najbliższym semestrze.

Kompletacja i sortowanie towarów metodą pick by light i pick by voice, kontrole powierzchni, specjalne wózki, gogle, czujniki, zaawansowane monitory i wyświetlacze – w nowych pracowniach studenci będą się mogli poczuć jak w rzeczywistym magazynie. Do ich dyspozycji jest m.in. symulator wózka widłowego, który swoją budową do złudzenia przypomina oryginalną maszynę. Trenujący, siedząc w fotelu operatora, mogą korzystać z kierownicy, kontrolerów i dźwigni zmiany biegów. Na ekranach przed kierowcą, po bokach, a nawet z tyłu wyświetlany jest rzeczywisty kokpit, przed którym widać maszt wózka wraz z tzw. karetką i widłami. W ustawieniach oprogramowania można zmieniać warunki treningu – wybiera się zarówno plac, po którym porusza się wózek, jak i warunki pogodowe.

Pracownie logistyczne powstały dzięki ministerialnemu projektowi „Inicjatywa wsparcia dążenia do doskonałości”. Całkowity koszt wsparcia to milion złotych, z czego w pełni wyposażone pracownie logistyczne kosztowały ponad 620 tys. zł. W ramach projektu doposażone zostały również m. in. pracownie na Wydziale Politechnicznym. Tam pojawiły się m.in.:

  • glutometr elektroniczny do oznaczania jakości glutenu, przenośny kolorymetr system CIE LAB z oprogramowaniem, analizator gazów dla opakowań MAP, pakowarka stołowa i próżniowa;
  • stanowiska do nauki programowania sterowników z serii Micro oraz przemienników;
  • oprogramowanie do wizualizacji SCADA (zestaw edukacyjny oprogramowania AVEVA zawiera najczęściej stosowane w przemyśle systemy informatyczne klasy HMI/SCADA, co pozwala na stworzenie w pełni funkcjonalnego laboratorium informatycznych systemów przemysłowych);
  • urządzenia do badania ścieralności, zawartości powietrza w mieszance betonowej i zestawy do wyznaczania współczynnika przenikania ciepła.

źródło: PUZ Suwałki

Dyskusja (0 komentarzy)