Aktualności
Życie akademickie
02 Grudnia
Fot. Andrzej Żurawik
Opublikowano: 2018-12-02

Nowoczesne laboratorium filmowe na UG

Na Uniwersytecie Gdańskim działa nowoczesne Laboratorium symulacji nagrań telewizyjnych i dokumentacji filmowej. W trakcie otwarcia, które odbyło się 30 listopada na Wydziale Nauk Społecznych, nagrywany był program na żywo z udziałem zaproszonych gości i władz uczelni, dzięki czemu można było zapoznać się z możliwościami studia.

Jest to jedno z najnowocześniejszych laboratoriów filmowych w Polsce. Ma ono charakter interdyscyplinarny i w pierwszej kolejności będzie służyło studentom dwóch kierunków o profilu praktycznym – dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej.

Laboratorium zostało wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt telewizyjny, w tym kamery reporterskie pracujące w rozdzielczości 4K. Pracownicy i studenci będą mieli do dyspozycji w pełni wyposażone studio telewizyjne z wirtualną scenografią, nowoczesną reżyserkę i trzy stanowiska do montażu materiałów filmowych oraz dwa newsroomy z profesjonalnymi komputerami i specjalistycznym oprogramowaniem. Możliwości laboratorium pozwalają nie tylko rejestrować i montować programy telewizyjne, ale także realizować transmisje „na żywo”.

Nowoczesne studio powstało w ramach projektu „Laboratorium symulacji nagrań telewizyjnych i dokumentacji filmowej Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku – adaptacja oraz wyposażenie na potrzeby kierunków o profilu praktycznym”. Koszt inwestycji to blisko 5,5 miliona złotych. Uczelnia otrzymała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 w wysokości ponad 4 milionów złotych, ponad milion złotych stanowi wkład własny. Partnerem projektu jest 2Pi Group sp. z o.o.

Beata Czechowska-Derkacz

 

Dyskusja (0 komentarzy)