Aktualności
Życie akademickie
05 Kwietnia
Fot. Marta Serafin
Opublikowano: 2022-04-05

Nowoczesny symulator kontroli lotów w LAW

Lotnicza Akademia Wojskowa wzbogaciła się o nowy symulator wieży kontroli lotów. Urządzenie trafiło do Ośrodka Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego.

Zakupiony za 7,5 mln zł symulator jest najnowszym tego typu urządzeniem w kraju. Posiada szereg zaawansowanych funkcjonalności pozwalających na odwzorowanie operacji lotnictwa zarówno wojskowego, jak i cywilnego. Umożliwia odzwierciedlenie sytuacji na polu manewrowym lotniska i w powietrzu w dowolnej porze dnia i nocy z uwzględnieniem zmiennych warunków atmosferycznych.

Oprócz standardowych operacji statków powietrznych, typowych dla lotnictwa cywilnego, symulator pozwala na realne odwzorowanie specyficznych manewrów lotnictwa wojskowego. Funkcjonalność symulatora umożliwia rozpuszczanie oraz zbiórki formacji, wypuszczenie spadochronu hamującego podczas dobiegu lub lądowanie z użyciem liny hamującej, zrzut skoczków, holowanie szybowców, loty bezzałogowych statków powietrznych. Ponadto da się zasymulować sytuacje anormalne lub awaryjne, z którymi styczność mogą mieć kontrolerzy ruchu lotniczego. Chodzi tu m.in. o różnego rodzaju pożary na pokładzie statku powietrznego, awarie podwozia, problemy ze sterownością czy awarie łączności.

Symulator składa się z dwóch stanowisk kontroli lotniska zapewniających wizualizację 360 stopni wokół wieży kontroli lotniska, z możliwością podziału na wizualizację 2 × 180 stopni, co pozwala na jednoczesne szkolenie czterech osób w ramach uprawnienia kontroli lotniska. Ponadto w skład symulatora wchodzi pięć stanowisk radarowych, umożliwiających szkolenie kontrolerów zbliżania lub kontrolerów precyzyjnego podejścia.

W szkoleniu z wykorzystaniem symulatora uczestniczyć będą podchorążowie, studenci cywilni, a także żołnierze zawodowi w ramach kursów doskonalenia zawodowego.

źródło: LAW

 

Dyskusja (0 komentarzy)