Aktualności
Życie akademickie
10 Lutego
Źródło: www.uw.edu.pl
Opublikowano: 2019-02-10

Nowy akademik UW na Służewcu

Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt nowego domu studenckiego Uniwersytetu Warszawskiego. W akademiku na Służewcu będą mieszkać przede wszystkim obcokrajowcy studiujący i pracujący na uczelni.

Obiekt, który powstanie do 2021 roku, ma zachęcić cudzoziemców do podjęcia studiów na Uniwersytecie Warszawskim i przyjazdów tu na wizyty naukowe. W zamierzeniach władz uczelni, akademik przyczyni się do zwiększenia jej umiędzynarodowienia. Na konkurs wpłynęło 15 projektów, z których jury, wskład którego wchodzili przedstawiciele UW i Stowarzyszenia Architektów Polskich, najwyżej oceniło trzy propozycje.

Pierwsze miejsce i 30 tys. zł zdobyła pracownia Projekt Praga, która zaproponowała bryłę na planie równoramiennego krzyża wpisującą się w istniejący kompleks terenów zielonych. Drugie miejsce (20 tys. zł) przypadło pracowni JEMS Architekci, która przygotowała projekt mieszkań o nieformalnym charakterze. Trzecią lokatę (15 tys. zł) zajęła pracownia Analog Piotr Śmierzewski za trafne zdefiniowanie budynku jako tła dla aktywności studentów. Jury przyznało także wyróżnienia (po 10 tys. zł) pracowni 4 AM Architekci (Tomasz Karpiński i Arkadiusz Wróblewski) oraz pracowni WXCA. Przedstawiciele dwóch pierwszych pracowni otrzymają zaproszenia do negocjacji. Po ich zakończeniu będzie wiadomo, który z projektów będzie realizowany.

– Ta inwestycja jest dla nas przełomowa. Dom studencki będzie prezentował nową jakość pod względem standardu wyposażenia i warunków życia studentów. Zależało nam, żeby akademik był przytulny, wyglądał domowo, nie jak iskrząca się światłami galeria handlowa czy efektowny apartamentowiec. Chcieliśmy, aby było w nim dużo przestrzeni wspólnych i aby przyciągał studentów z okolicy, np. z Wydziału Zarządzania – mówiła w czasie uroczystości ogłoszenia wyników konkursu na opracowanie prof. Anna Giza-Poleszczuk, prorektor UW ds. rozwoju, zasiadająca w sądzie konkursowym. – Zależało nam na tym, by budynek był elementem szerszej wizji tego kampusu, który nie będzie zbiorem przypadkowych budynków rozrzuconych w przestrzeni. Większość pracowni odczytało nasze intencje.

W nowym akademiku na Służewcu będzie 300 miejsc, a oprócz tego pokoje do pracy cichej i pracy w grupach, kuchnie, świetlica, pralnia oraz sala ćwiczeń. Obiekt będzie przystosowany do osób niepełnosprawnych. Koszt inwestycji to 55 mln zł.

Źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)