Aktualności
Życie akademickie
21 Czerwca
Źródło: OPI PIB
Opublikowano: 2022-06-21

Nowy sezon Akademii OPI PIB

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy uruchomił drugą edycję Akademii OPI PIB. Nowe odcinki będą publikowane co miesiąc na kanale YouTube instytutu.

Akademia OPI PIB to proaktywny projekt popularyzujący naukę z udziałem ekspertów i badaczy z  Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. Jego celem jest budowanie kultury dzielenia się wiedzą, możliwości wymiany doświadczeń i dalszego rozwoju kompetencji na polu nowych technologii. Podcasty udostępniane są za darmo na kanale YouTube OPI PIB i dotyczą takich obszarów wiedzy, jak informatyka techniczna i telekomunikacja oraz nauki socjologiczne. Każdy odcinek to zbiór angażujących historii, dobrych praktyk i inspirujących case studies. Pierwsza edycja liczyła 9 odcinków. W ramach drugiego sezonu nagrano 4 materiały filmowe.

Po opublikowaniu wszystkich odcinków pierwszej edycji Akademii OPI PIB otrzymaliśmy dużo pozytywnych komentarzy, które utwierdziły nas w przekonaniu, że warto kontynuować projekt. Promocja dokonań naukowych nie jest łatwa i nie cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem jak treści rozrywkowe, jednak zyskuje coraz większe grono odbiorców. Ludzie kształcą się przez całe życie i są ciekawi, co odkryli naukowcy. Ważne jest, aby materiały miały atrakcyjną formę, ale przede wszystkim, aby były oparte na wiarygodnych wynikach naukowych. W epoce fake newsów nie można pozwolić sobie na publikowanie niezweryfikowanych informacji – mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego.

Pierwszy odcinek drugiego sezonu dostępny jest już na kanale YouTube instytutu. Dr Grzegorz Banerski przedstawia w nim wyniki badań dotyczące preferencji i  potrzeb kadry naukowej w zakresie konferencji zdalnych. Szczególnie ciekawie prezentują się wyniki dotyczące potencjału wykorzystania technologii VR w tego typu wydarzeniach.

Na podstawie otrzymanych wyników można zauważyć, że w czasie pandemii zdalne konferencje zdobyły zdecydowanie większe grono zwolenników niż przeciwników, nawet wśród osób, które wcześniej nie miały okazji uczestniczyć w wydarzeniu zorganizowanym w formule online. Natomiast, gdy pytania dotyczyły preferencji po zakończeniu pandemii, odsetek zdeklarowanych zwolenników znacznie spada. Wciąż jednak stanowi on niemal połowę badanych, bo 45 proc. – raportuje dr Grzegorz Banerski, adiunkt w OPI PIB.

Można zauważyć, że obecnie nadal konferencje zdalne są organizowane, jednak ich popularność nie jest już tak duża, jak w czasie epidemii COVID-19. Wyniki badania naukowców OPI PIB to przewidziały. Z analizy danych wynika, że konferencje zdalne dalej będą realizowane także po zakończeniu pandemii, ale nie zastąpią one naukowych wydarzeń organizowanych w sposób stacjonarny. Można spodziewać się, że w przyszłości obie formy organizacji konferencji będą współistnieć i wzajemnie się uzupełniać.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)